מלצר, ארכיון
צילום: פלאש 90

מלצר ליועמ"ש: פתח בחקירה פלילית של החשד לזיופים בקלפיות

עוד פרטים על פניית יו"ר ועדת הבחירות ליועמ"ש: ביקש ממנדלבליט לבדוק מדוע, בין היתר, נרשמו תוצאות במספרים עגולים בקלפי בכסרא סמיע ומה מהות חוסר ההתאמות בקלפי בעפולה
תמר אלמוג
21 באפריל 2019
17:36

פרטים חדשים לגבי פניית השופט חנן מלצר ליועמ"ש ולמשטרה: יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר פנה לפני החג ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן בבקשה לפתוח בחקירה פלילית בחשד לזיופים במספר קלפיות, רובן המכריע ביישובים ערביים וכן ביישובים דרוזים.


במכתבו מתייחס מלצר לפניית הליכוד, שלפיה מדיווחים של חברי ועדות קלפי ומשקיפים מטעם הליכוד, עולה שורה של מעשים שחלקם לפי הטענות מגיע לכאורה לעבירות פליליות של ממש. במכתבו של יו"ר הוועדה הוא מבהיר כי לפי החוק הקיים הוא עצמו לא יכול להביא מיוזמתו לפסילת התוצאות בקלפיות המדוברות וממילא בלי חקירה פלילית ממצה הראיות שיש עד כה לא מצדיקות זאת מבחינה ראייתית.

כמו כן, מבדיקות יזומות של ועדת הבחירות עצמה עולה חשד בנוגע לשתי קלפיות נוספות. באחת, ביישוב כסרא סמיע, כל תוצאות ההצבעה היו במספרים עגולים במדויק. בקלפי אחרת, בעפולה, הרישום בפרוטוקול לא תואם באופן מהותי את הרישום בגיליון ספירת הקולות ואת פתקי ההצבעה. מלצר ביקש כי יעדכנו לגבי החלטתו תוך שלושים יום.

רשימות חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד יחד עם ארגון עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל הגיבו לפניית יו"ר ועדת הבחירות ליועמ"ש ואמרו כי מדובר ב: "חציית רף חדש בקרע שבין הציבור הערבי למדינה".

בהודעה כתובה שהוציאו בנושא צוין כי "בשעה שעל ועדת הבחירות המרכזית היה לדרוש חקירה ממצה על ההצבה הלא חוקית של המצלמות בקלפיות, בחר מלצר ליישר קו עם פרויקט המצלמות המסית ולהסתמך על חומר שנאסף תוך פגיעה בטוהר הבחירות. לא יעלה על הדעת שיו"ר הוועדה יאמץ דוח מגמתי ובלתי מבוסס של נציגי הליכוד ללא בדיקת הוועדה עצמה ויעבירו לחקירת משטרה".

עוד נכתב בהודעה: "הצבת המצלמות הנסתרות בקלפיות בישובים הערבים היא רק עוד נדבך במתקפה של מפלגת השלטון נגד עצם אזרחותם של הערבים במדינה. אך העובדה שיו"ר ועדת הבחירות נותן להם גיבוי היא חציית רף חדש בקרע שבין הציבור הערבי למדינה. אנחנו אלה שדרשנו שהמצלמות והחומר שצולם בהן יאספו באופן מידי, ואנחנו חוזרים ודורשים שתיפתח חקירה נגד מה שבבירור יש כבר ראיות לגביו – הפרת חוק הבחירות".