שיגור מעזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

30 מיליון דולר מקטר לחמאס בתמורה לריסון הג'יהאד האסלאמי

פרטים חדשים מההסדרה בין ישראל לעזה: הפגנות הגדר יצומצמו, המפגינים יורחקו מהגבול ויופסקו שיגורי הבלונים. מנהיג חמאס בעזה ומנהיג הג'יהאד האסלאמי ששהו בקהיר לכל אורך סבב הלחימה בעזה ניהלו את המערכה משם ובאמצעות טלפונים לעזה
גילי כהן ורועי קייס
06 במאי 2019
21:09

ישראל תאפשר להעביר 30 מיליון דולר מקטר לחמאס כחלק מההסדרה בין ישראל לעזה. כך עולה מפרטים חדשים שפורסמו היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11 על התנאים שהביאו להפסקת האש, במסגרת ההסדרה בין ישראל לעזה. הסכום הזה צפוי לעבור בקרוב והוא גבוה מכפי שעבר עד כה.


בתמורה מתחייב חמאס לרסן את הג'יאהד האסלאמי, שלפי עמדת כל גופי הביטחון, פעילותו היא שהביאה לסיכול ההסדרה. נוסף על כך, מתחייב חמאס לצמצם את הפגנות הגדר כשהמפגינים יורחקו עוד יותר מהגבול, כדי למנוע אלימות. עוד יופסקו שיגורי הבלונים, וישראל תיפתח את המעברים ותרחיב את שטח הדיג.

בישראל אומרים, כמו בהסלמות עבר, כי אירועי יום הנכבה וסוף השבוע הקרוב יהיו מדד להמשך. שר בקבינט אמר היום: "אם כתוצאה מהמהלכים האלו יהיה שקט, אפילו לכמה שבועות - מדובר בהישג".


עוד מתברר כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא א-סינוואר, ומנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד נח'אלה, ששהו בקהיר לכל אורך סבב הלחימה בעזה, ניהלו את המערכה משם ובאמצעות טלפונים לעזה. לצידם היו שני בכירים מהזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד - מרוואן עיסא ובהאא אבו אלעטא, שנחשב לגורם הפרובלמטי בג'יהאד ולמחרחר הסלמות קבוע.

לפי מקורות פלסטיניים, המצרים דאגו להשאיר את מנהיגי חמאס והג'יהאד בקהיר עד שיסתיים הסבב, כך שתהיה להם יכולת השפעה גבוהה יותר עליהם וכדי להעביר מסרים מישראל בצורה מהירה יותר. מחר ככל הנראה שתי המשלחות של חמאס ושל הג'יהאד ששהו בקהיר יחזרו לעזה, כשמנהיג הג'יהאד האסלאמי ישוב ללבנון, שם הוא שוהה. מקורות בעזה אומרים כי הם מצפים שתוך שבוע ישראל תיישם את ההבנות והמחויבויות שלה, קרי - עוד הקלות לעזה ובראשן הכנסת הכסף הקטרי.