שגריר פולין בישראל

"ירק על גופו": אישום נגד תוקף שגריר פולין

על פי כתב האישום, תושב הרצליה פתח את דלת הרכב וירק פעמיים על השגריר
רועי ינובסקי ואמוץ שפירא
16 במאי 2019
14:24

יחידת התביעות המשטרתית הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד אריק לדרמן, תושב הרצליה פיתוח בן 66,  בגין תקיפת סתם ואיומים על שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי. על פי כתב האישום, לדרמן נעמד במרכז הנסיעה של רכב השגריר ומנע את המשך נסיעתו. בהמשך היכה בחוזקה בגג הרכב, פתח את הדלת וירק פעמיים לעבר השגריר.

לדרמן סיפר כי היה נסער לאחר שלדבריו כונה בידי אחד מעובדי השגרירות "יהודון". לדרמן הגיע לשגרירות כדי לטפל בהשבת רכוש בבעלות יהודית מפולין. 

גורם במשרד החוץ של פולין אמר הבוקר כי "אין דבר כזה 'תיק סגור' כל עוד ביטחון הדיפלומטים אינו מובטח". הגורם הוסיף כי "מדובר במתקפה על שגריר" וכי הפולנים מצפים לתשובות מהצד הישראלי בכל הנוגע לביטחונם של הדיפלומטים. "נעקוב אחרי זה, ואם לא נהיה מסופקים - ייתכנו זימונים נוספים לפגישות לדיפלומטים ישראלים".

אמש הגיב נשיא פולין, אנדז'יי דודה, לתקיפת השגריר הפולני ודרש הסברים מישראל בנוגע למעשה. לדברי דודה: "מדובר בהתקפה אנטי-פולנית של שנאה נגדנו. על הרשויות הישראליות להסביר את מה שארע והכי חשוב - להציע דרכים להפסיק את האנטי פולניות. כמו שנלחמים באנטישמיות צריך להילחם באנטי פולניות". בתוך כך, השגריר הפולני הכחיש את הטענות שעובד השגרירות קרא ליורק "יהודון". 

בית משפט השלום בתל אביב שחרר אתמול למעצר בית בתנאים מגבילים את לדרמן, שטען כי כשהלך בכביש, המדרכה הייתה חסומה, השגריר הגיע ברכבו וצפר לו שיזוז מהכביש. בתגובה היכה על הרכב, השגריר מצידו הוציא את הטלפון ותיעד אותו. לדרמן כעס ובתגובה פתח את הדלת וירק לעבר השגריר. לטענתו לא ידע שמדובר בשגריר אבל כן שמדובר ברכב של השגרירות הפולנית.