מפרץ חיפה
צילום: יניב נדב, פלאש 90

חוקרי דליפת הגז בחיפה: הדליפה החלה בשבוע שעבר

בעקבות הדליפה - בתקופה הקרובה צפויים להינקט צעדי אכיפה נגד מפעל דור כימקלים. היום יתקיים שימוע למפעל בנוכחות מנהלי החברה
חן ביאר
20 במאי 2019
00:19

דליפת הגז בחיפה: גורמים שמתחקרים את אירוע דליפת הגז במפרץ חיפה סבורים שהדליפה בצנרת החלה כבר באמצע השבוע שעבר. כעת נבדק כיצד ייתכן שאף אחת ממערכות הבקרה לא איתרה את הדליפה, ולמעשה האינדיקציות הראשונות לקיומה הגיעו בעקבות תלונות של תושבים.

בעקבות האירוע החמור, בתקופה הקרובה צפויים להינקט צעדי אכיפה נגד מפעל דור כימקלים. אחד מהמעורבים בתחקור הדליפה אמר לכאן חדשות כי "קשה במצבים כאלו להאריך את מידת הסכנה, אבל לא היינו רחוקים ממצב של דליקה או פיצוץ אם הגז היה בא במגע עם חומר אחר".


ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, הוציאה אתמול (ראשון) למפעל דור כימיקלים זימון לשימוע בהתאם לסמכותה לפי חוק רישוי עסקים, וזאת טרם קבלת החלטה על ביטול רשיון העסק. לשימוע אשר יתקיים היום אחר הצהריים הוזמנו מנהלי החברה, המחזיקה והמתפעלת את קו הגז התת קרקעי שדלף במפרץ חיפה בסוף השבוע וכן, הוזמנו כל גורמי הממשל הרלוונטים שמטפלים בנושא. 

מעיריית חיפה נמסר שבזימון יש הבהרה כי תוצאה אפשרית של ההליך הינה ביטול הרישיון הזמני והוצאת צו סגירה מיידי לחלק ממתקני החברה.

המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל ערכו אתמול חיפוש ותפיסת מחשבים ומסמכים במשרדי חברת בזן במפרץ חיפה. החברה חשודה בזיהום הים בחומרים מסוכנים במסגרת חקירה פלילית המתנהלת נגדה. החקירה נפתחה בחשד לדליפה ממושכת של חומרים מסוכנים, לרבות בנזן (תרכובת רעילה), למימי נמל חיפה.

תגיות:
חיפה