הנשיא ראובן ריבלין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ריבלין: "אעשה כל שביכולתי כדי למנוע בחירות"

הנשיא הסביר כי עומדות בפניו שתי אפשרויות: להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ שאינו נתניהו או להודיע על בחירות. בכירים ביהדות התורה: אין יותר מגעים עם ליברמן על מנת להגיע לפשרה בסוגיית חוק הגיוס
אוריה אלקיים ומיכאל שמש
29 במאי 2019
16:11

על רקע המשבר הפוליטי החמור סביב המשא ומתן הקואליציוני, פרסם היום (רביעי) נשיא המדינה ראובן ריבלין סרטון ובו פירט את האפשרויות שעומדות בפניו, כמה שעות לפני ההצבעה הצפויה על פיזור הכנסת. ״אעשה כל שביכולתי כדי למנוע ממדינת ישראל ללכת אל מערכת בחירות נוספת״, הבהיר הנשיא.


״לראש הממשלה בנימין נתניהו ניתנו על ידי 28 ימים להרכיב ממשלה כאשר בסופם ניתנה לו ארכה של 14 ימים נוספים על פי החוק, שתסתיים היום בחצות. אם לא תורכב הממשלה היום בחצות, עומדות בפניי שתי אפשרויות ועליי לנקוט באחת מהן, בתוך שלושה ימים: האפשרות הראשונה היא להטיל את הרכבת הממשלה על כל חבר כנסת, פרט לחבר הכנסת שכבר נתתי לו הזדמנות והוא לא הצליח. האפשרות השנייה היא להודיע ליו"ר הכנסת שלא קיימת אפשרות להרכבת הממשלה ואין מנוס אלא ללכת לבחירות", הסביר הנשיא.

ריבלין ציין כי יזמין שוב את נציגי הסיעות להתייעצויות כדי לקבל את ההחלטה. "דעו כי במקרה שאודיע ליו"ר הכנסת כי אני איני מוצא חבר כנסת שבידו להקים ממשלה, יכולים חברי הכנסת לאסוף 61 חתימות ולבקש בתוך 21 יום, להעניק לכל אחד מ-120 חברי הכנסת, גם למי שכבר ניתנה לו ההזדמנות, את המנדט להרכבת הממשלה. 61 חתימות שכאלה יכולות להעניק לאותו חבר כנסת 14 ימים עבור השלמת המשימה", הוסיף.

בתוך כך, בכירים ביהדות התורה אמרו כי אין יותר מגעים עם ליברמן על מנת להגיע לפשרה בסוגיית חוק הגיוס. חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו האשים היום כי החרדים שולחים את ישראל לבחירות. "הסיעות החרדיות שמתעקשות לתקוע אצבע בעיני הציבור שמשרת ועושה מילואים. שליחת מדינת ישראל לבחירות הוא על אחריותן", אמר פורר.

אמש אישרה הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת החוק לפיזור הכנסת את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית. הוועדה דחתה עשרות הסתייגויות שהוגשו בתמיכתם של שמונה חברי כנסת מול התנגדותם של ארבעה. אם לא יימצא פתרון, הבחירות ייערכו ב-17 בספטמבר. 

להצעת חוק התפזרות הכנסת, הוכנסו תיקוני חקיקה עקיפים לחוק מימון מפלגות. על פי ההצעה, ייערכו תיקונים מקלים בתנאי ההלוואות שנטלו המפלגות לצורך מימון הבחירות לכנסת ה-21. היועץ המשפטי של הוועדה העלה חשש ממצב בו מפלגה שמיוצגת בכנסת הנוכחית, תיטול הלוואה ולא תעבור את אחוז החסימה, ייתכן ולא יהיה מהיכן לפרוע את ההלוואה.