אריה דרעי
צילום: פלאש 90

דרעי: "אני וליברמן גמרנו"

יו"ר ש"ס התייחס לפיזור הכנסת: "נתניהו ידע שליברמן לא יאפשר לו להקים ממשלה". אחרי מסיבת העיתונאים שבה תקף יו"ר ישראל ביתנו את נתניהו, בליכוד ובמפלגות החרדיות משיבים אש. "לא להאמין שמדינת ישראל הולכת לבחירות על גחמה של איש אחד", אמר ח"כ משה גפני
כתבי כאן חדשות
30 במאי 2019
16:04
עודכן ב 17:33

ביום שאחרי פיזור הכנסת ה-21, שלמעשה מובילה את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת, יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס היום (חמישי) למשבר בהרכבת הממשלה על רקע חוק הגיוס, ותקף את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. "נתניהו אמר לי שיש לו מידע שלא יעלהה בידיו להקים ממשלה כי הוא יודע שליברמן נחוש לא לתת לו להקים ממשלה.

הצטרפו למשדר מיוחד בכאן 11

"הייתי משוכנע שתוך כמה ימים נסדר את העניין. כך הייתי משוכנע עד סוף שבוע שעבר. מהר מאד הבנו שלא משנה מה נעשה, אנחנו בסך הכול משמשים ככלי לטרפוד הממשלה. השתמשו בנו בהסתה פרועה כדי שראש הממשלה לא יהיה ראש הממשלה. אני וליברמן סיימנו".

לאחר מסיבת העיתונאים שקיים היום ליברמן, ובה תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע פיזור הכנסת וההליכה למערכת בחירות נוספת, בליכוד השיבו אש ותקפו את ליברמן בחזרה. "הוא צריך פסיכיאטר", אמר ח"כ מהליכוד אמיר אוחנה בריאיון לתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. "אני חושב שכרגע המצביעים של מחנה הימין מבינים שאי אפשר לספור אותו עוד במחנה הימין. הוא הונה את בוחריו ולא בפעם הראשונה".


עוד אמר אוחנה: "מי שעושה כל מאמץ כדי להפיל ממשלת ימין, ולא בפעם הראשונה, אז הוא איננו יכול להיספר כחלק ממחנה הימין". על האפשרות שח"כ אחר מטעם הליכדו ינסה להקים ממשלה, אמר אוחנה: "הליכוד בחר ביו"ר הליכוד בנימין נתניהו, אזרחי ישראל בחרו בליכוד בראשות נתניהו לעמוד בראשות הממשלה, וזה מה שיהיה".

דברים דומים אמר ח"כ מהליכדו יואב קיש בריאיון לבחצי היום: "ליברמן הוא הפוליטיקאי הכי ציני והכי אגואיסטי. כי הבן אדם, כדי לקדם את עצמו, דירדר את כל מדינת ישראל לבחירות. אנחנו עשינו טעות שלא זיהינו את זה יותר מוקדם.

"אתמול בשעות האחרונות הייתי עד למהלך עם עודד פורר (ישראל ביתנו), שכבר היו הסכמות, וברגע שהיו הסכמות בום זה התנתק, הוא לא ענה לטלפונים. כבר קידמנו מהלך, זה היה דיסקרטי, לא יצא החוצה, וברגע שהיו הסכמות והם היו צריכים לעשות צעד קדימה, בום - הם הלכו אחורה והוא לא השיב לטלפונים".

גם במפלגות החרדיות, שכמו ליברמן עמדו במרכז משבר הקמת הממשלה על רקע חוק הגיוס, תקפו היום בחריפות את יו"ר ישראל ביתנו, והאשימו בפיור הכנסת. "זאת תהיה מערכת בחירות על דמותה של מדינת ישראל. הכל בשביל להפיל את נתניהו. לא להאמין שמדינת ישראל הולכת לבחירות על גחמה של איש אחד", אמר ח"כ מהיהדות התורה משה גפני. ח"כ יעקב ליצמן אמר: "הוא (ליברמן) קרא קריאת תיגר נגד הציבור החרדי".

ח"כ מיהדות התורה יצחק פינדרוס אמר על ליברמן בריאיון לתוכנית בחצי היום כי "הוא עשה מעשה שלא ייעשה. הוא גנב את דעת הקהל, ואת הדמוקרטיה במדינת ישראל. הוא הצהיר במשך בחירות שלמות שהוא הולך להיות בממשלת נתניהו, ומתברר היום שמהרגע הראשון, ממוצאי הבחירות, הוא הלך לנקום נקמה אישית בנתניהו".

לצד המתקפות נגד ליברמן, במפלגות השמאל-מרכז שהצביעו אמש נגד פיזור הכנסת תוקפים את ראש הממשלה בנימין נתניהו. ח"כ מכחול לבן אבי ניסנקורן אמר בריאיון לתוכנית בחצי היום: "ראש הממשלה שיחק על גב הציבור חודש שלם עם החסינות האישית שלו, ובסופו של דבר לא הצליח להרכיב קואליציה. הוא עשה תרגיל מלוכלך כדי לא להגיע לנשיא, ולצערי יותר מדי חברי כנסת מכסים את העיניים שלהם ולא רואים את המציאות".

על האפשרות שבני גנץ ירכיב את הממשה הבאה אמר ניסנקורן: "אני מאמין שאנחנו יכולים עוד לגדול ולמצות את האפשרויות, ובסופו של דבר להיות המפלגה הגדולה כך שלאף אחד לא תהיה ברירה ויצטרכו לשבת איתנו ולתת לנו להרכיב את הממשלה לטובת האזרחים".

ח"כ מהעבודה איציק שמולי התייחס להצעה אמש של נתניהו למפלגת העבודה להצטרף לממשלה: "אני לא הייתי בתוך המגעים או השיחות, אז אין לי תמונת זמן כרונולוגית לתת. הייתה הצעה בסופו של דבר על השולחן שדיברה גם על תפקידים ביצועיים, אבל בעיקר דיברה על עצירת החקיקה הפוגענית נגד הדמוקרטיה ושלטון החוק, אני לא ראיתי בה טעם ואמרתי שאני מתנגד על הסף".