בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל והלל מאיר, פלאש 90

נתניהו על דברי סמוטריץ' בכאן רשת ב: ישראל לא תהיה מדינת הלכה

יאיר לפיד הגיב גם כן לדברי סמוטריץ', לפיהם: "ישראל צריכה להתנהל על פי דין תורה", ופנה לרה"מ - "נתניהו – אתה לא רוצה שיטפלו בך בדין תורה"
יואב קרקובסקי
03 ביוני 2019
17:42

"יש לי המלצה אחת לראש הממשלה בנימין נתניהו: אם ירשיעו אותך בכל העבירות בהן אתה מואשם, תאמין לי אתה לא רוצה שיטפלו בך בדין תורה", כך אמר היום (שני) ממנהיגי מפלגת כחול לבן, יאיר לפיד. לפיד התייחס בכך לדבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' בכאן רשת ב' לפיהם: "ישראל צריכה להתנהל לפי דין תורה". נתניהו הגיב גם כן וכתב בחשבון הטוויטר - "ישראל לא תהיה מדינת הלכה".

לפיד הוסיף: "מי ששמע את סמוטריץ' מסביר שהוא רוצה להיות שר המשפטים כדי שיהיה במדינת ישראל דין תורה ומדינת הלכה, יכול היה להבין את כל מה שמטורף בימים בהם אנו חיים. יש לי המלצה אחת לבנימין נתניהו: אם ירשיעו אותך בכל העבירות בהן אתה מואשם, תאמין לי אתה לא רוצה שיטפלו בך בדין תורה".


הדברים של סמוטריץ' עוררו סערה ואף מתקפה נגדו. פוליטיקאים משני צדי המפה הפוליטית תקפו אותו בחריפות. "זה אומר שמעכשיו כל מי שלא שומר שבת יוצא לסקילה?", תהתה חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו. יו"ר מרצ תמר זנדברג: "רוצה לכונן בישראל תאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה״.

מספר 2 באיחוד מפלגות הימין סמוטריץ' אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי אם יקבל את תיק המשפטים בקדנציה הבאה יפעל להכניס אלמנטים מתוך המשפט העברי לתוך המערכת: "מדינת ישראל תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה".

"שום דבר לא קורה ברגע ושום דבר לא עושים בכפייה", אמר סמוטריץ'. "אני חושב שאפשר וצריך לתת מקום של כבוד בשיטת המשפט של מדינת ישראל. הכול קורה בדיאלוג, הכול קורה בדרך דמוקרטית. חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרון ברק".

"למה מדינת הלכה שמי שקובע בה את ההלכות זה אהרון ברק ועוד קבוצה קטנטנה של שופטים שלא נבחרו זה בסדר", המשיך סמוטריץ'. "בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה, כך צריך להיות, זאת מדינה יהודית. אתה שואל אותי כמה זמן זה ייקח? זה יקרה רק כשעם ישראל ירצה את זה, זה לא יקרה כשאני ארצה את זה".