בנימין נתניהו ורפי פרץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו לפרץ: אל תוותר לשקד על המקום הראשון

ראש הממשלה מפעיל מכבש לחצים על יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ שלא יוותר לאיילת שקד על המקום הראשון
זאב קם
21 ביולי 2019
17:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (ראשון) בטלפון שלוש פעמים עם יו"ר איחוד מפלגות הימין ושר החינוך רפי פרץ בניסיון למנוע איחוד. ב"כאן הערב" בכאן רשת ב פורסם הערב (ראשון) כי בשיחות ניסה נתניהו לשכנע את פרץ שלא יוותר במסגרת המשא ומתן מול איילת שקד על המקום הראשון. לשם כך הוא גם זימן אותו לפגישה שתתחיל מאוחר יותר הערב בלשכתו.

באותן שיחות טען נתניהו כי שקד לא תוסיף להם מנדטים אם יחברו אליה. נוסף על כך, לחץ עליו ראש הממשלה שיעשה הכל להחזיר את מפלגתו של איתמר בן גביר - "עוצמה יהודית" לאיחוד מפלגות הימין.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בלשכתו של נתניהו סרבו להתייחס לפרסום. גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי נתניהו חושש שחיבור ואיחוד מלא בימין יכול לפגוע משמעותית במנדטים של הליכוד. בנוסף מעריכים כי נתניהו מאמין שאם תהיה עוד מפלגה ימנית ליברלית אז מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן תיחלש.

ראש הממשלה עלה היום לשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו, שם לא התייחס לחיבורים בימין. אחרי פניות שנעשו אליו בנושא אמר: "אני לא מתערב לעת עתה ואם יהיה צורך - אתערב".

נתניהו זימן הערב את פרץ כדי לדון בנוגע לחיבורים בימין. זאת לאחר החלטתם של איילת שקד ונפתלי לבנט לרוץ במפלגת הימין החדש ללא איחוד בימין. נתניהו יבקש מפרץ לקדם את החיבור עם איתמר בן גביר ועוצמה יהודית.

מוקדם יותר סיכמה שקד עם בנט על ריצה משותפת, ותעמוד בראש מפלגת הימין החדש, בעוד בנט עצמו ישמש "יו"ר משותף". שרת המשפטים לשעבר צפויה להודיע הערב על ההחלטה, שסותמת את הגולל על האפשרות של איחוד גדול יותר בימין. היא תמסור הצהרה לתקשורת בכפר המכבייה ברמת גן. בנט אמר כי "המדינה חשובה מקידום אישי, והמדינה צריכה עכשיו ימין מאוחד".