יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אבו מאזן: בעקבות הריסת הבתים - מפסיקים לעבוד לפי ההסכמים עם ישראל

יו"ר הרשות אמר את הדברים בעקבות הריסת הבתים בוואדי חומוס בתחילת השבוע. לדבריו: "אסור שעמנו ישתוק על כך, ועליו למנוע זאת בכל האמצעים הלגיטימיים"
נורית יוחנן
25 ביולי 2019
21:23

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע הערב (חמישי) שהפלסטינים מפסיקים לעבוד לפי ההסכמים עם ישראל, בעקבות הריסת הבתים בוואדי חומוס שליד צור באהר. הוא הוסיף שהחל ממחר תחל הרשות בנקיטת צעדים ממשיים בנושא. כמו כן בישיבת ההנהגה שכינס הוא הגדיר את הריסת הבתים "טיהור אתני. ופשע נגד האנושות". 


"לאור המשך התעקשות הכיבוש להתכחש להסכמים החתומים ולמחויבויותיה, החלטת ההנהגה היא להפסיק לעבוד עם ההסכמים החתומים עם הצד הישראלי", אמר אבו מאזן. "אסור שעמנו ישתוק על כך ועליו למנוע זאת בכל האמצעים הלגיטימיים. אך עלינו להתייצב בפני כל מי שרוצה לתקוף אותנו ולומר מספיק". 

על עסקת המאה אמר אבו מאזן: "פלסטין וירושלים אינן למכירה או למקח וממכר, והן לא עסקת נדל"ן של חברת נדל"ן. לא נתנו לאיש מנדט לדבר בשם מדינת פלסטין ורק אש"ף כנציגו הלגיטימי והיחיד של העם הפלסטיני ואין לו שותף". 

דובר חמאס, חאזם קאסם, הגיב על הודעת אבו מאזן והביע פסימיות כי ינתק את היחסים עם ישראל. "יש להעביר החלטות לשלב הביצוע ולא כפי שהיה בעבר. הרשות יכולה לסייע למצב הפלסטיני אם תבצע את החלטות הפיוס או תכנס מסגרת הנהגה זמנית", דברי קאסם. בתוך כך, באתר שיהאב המקורב לארגון חמאס נכתב "האם אבו מאזן יבצע את החלטתו או שתישאר דיו על נייר?".

ביום שני נכנסו כוחות צה"ל לוואדי חומוס כדי להרוס עשרה בניינים בהם 72 יחידות דיור. על פי ארגון עיר עמים, הבניינים לא נמצאים בשטח המוניציפאלי של ירושלים אך בתוך תחומי הגדר ולא ניתנו להם היתרי בניה מהרשויות בישראל. הרשות הפלסטינית פנתה לירדן ולמצרים בעקבות הריסת הבתים, בדרישה להפסיק את פעולות ההריסה לאלתר. לכאן חדשות נודע גם כי מתנהלים מגעים בנושא גם בין בכירים ברשות לבין בכירים בישראל.