רון קובי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי העליון לצד קובי: ימשיך לכהן כראש עיר לפחות עד לאחר הבחירות

בג"ץ הציע למנות ועדה של עובדי ציבור במקום מועצת העיר שפוטרה, ובמקביל לקיים לקובי שימוע לאחר הבחירות. שר הפנים דרעי ישיב אם הוא מסכים להצעה בשבוע הבא. קובי לאחר הדיון: "אנחנו עם הפנים קדימה והמטרה היא להדיח את דרעי ממשרד הפנים"
אמוץ שפירא
29 ביולי 2019
13:35

בג"ץ תומך בראש עיריית טבריה רון קובי: מסתמן כי בית המשפט העליון לא יאפשר לשר הפנים אריה דרעי לפטר את ראש העירייה קובי לפני הבחירות לכנסת. על פי המתווה שבית המשפט הציע היום (שני), במקומה של מועצת העיר שפוזרה לאחר שלא הצליחה לאשר תקציב תוקם ועדה של חברים, מעובדי המדינה, ולצדה יפעל ראש העיריה קובי - עד אחרי הבחירות - ואז יערך לו שימוע. על שר הפנים דרעי להשיב על ההצעה של בית המשפט בתוך שבוע.

"קמה קבוצה שמטרתם למנוע אל התקציב. חמש פעמים הבאתי את התקציב ולא היה שום דיון ממשי. הרגשתי שכוחות האופל שלטו בעיר במשך שנים. העיר הייתה סגורה ומסוגרת, והיריבות האישית הפכה להיות גם מוסדית", אמר ראש העירייה בדיון.

קובי אמר לאחר הדיון: "היום אנחנו רואים בבירור שהמדינה הייתה צריכה להבין שהיא לא יכולה לעשות מה שהיא רוצה. בג"ץ קבע היום בבירור ששר הפנים יצר ניגוד עניינים ברור איתי. ניגוד עניינים מפלגתי, פוליטי ואישי. דרעי קיבל היום בבית המשפט שיעור מעלף בדמוקרטיה. הגיע הזמן שהציבור הישראלי יבין שאנחנו עם הפנים קדימה והמטרה להדיח את השר דרעי ממשרד הפנים. הגיע הזמן ששר מושחת כזה לא יכהן בממשלת ישראל. ואני מתכוון לרוץ לבחירות ולשאוף לקבל את תיק הפנים. אנחנו רואים את התמיכה, את העם שרוצה לחיות ללא כפייה דתית". 

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות העלתה את האפשרות למנות, עד לאחר הבחירות, ועדה של עובדי ציבור, במקום מועצת העיר שפוזרה, ולצידה ראש העירייה קובי. כך השימוע שלו ייערך לאחר הבחירות. השופט חנן מלצר הציע להעביר את ביצוע השימוע לשר אחר במקום אריה דרעי. מנגד ביקש שר הפנים כמה ימים כדי להשיב לטענות בית המשפט. ובג"ץ הכריע כי יינתן לדרעי שבוע ימים כדי לתת מענה.

השופט מני מזוז אמר: "יש טענות קשות של ניגוד עניינים. לא יעלה על הדעת שייערך שימוע בתנאים הנוכחים". לדבריו, מינוי ועדה מטעם המדינה, שתנהל את ענייני העיר יחד עם קובי זה פתרון טוב.

לפני שבועיים נכשל בפעם השנייה קובי להעביר את תקציב עיריית טבריה, זאת לאחר ששר הפנים העניק ארכה נוספת להעברתו. חברי מועצת העיר לא יכהנו יותר בתפקידם על פי חוק, ובמקומם תמונה ועדה למילוי תפקידם. לפני כחודש וחצי, הצביעו חברי מועצת העיר בנושא התקציב בפעם הראשונה, תשעה נגד ושישה בעד. 

קובי הודיע במהלך חודש יוני כי בכוונתו להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות שיערכו בספטמבר, בראש מפלגה חדשה בשם "הימין החילוני". בריאיון לכאן רשת ב התייחס קובי לבחירות ותקף את דרעי: "אני אהיה שר הפנים הבא, ואריה דרעי ייצא מהמשרד בבושת פנים. הגיע הזמן למנהיגות חילונית ימנית".