בתים בתקוע
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"ניאבק בכל כוחנו": זעם בימין בעקבות חשיפת כאן חדשות על הבנייה בשטחי C

ראשי יישובים ביהודה ושומרון הגיבו לפרסום בכאן חדשות על יוזמת נתניהו. מועצת יש"ע: "קוראים לשרי הקבינט שלא לתמוך בהצעה". יוסי דגן: "הדיווח מדאיג במיוחד"
גילי כהן וכרמל דנגור
29 ביולי 2019
23:24

ראשי מועצות ביהודה ושומרון הגיבו הערב (שני) בזעם בעקבות הפרסום בכאן חדשות לפיו ראש הממשלה מקדם בנייה פלסטינית בשטחי C, לצד בנייה בהתנחלויות. לטענתם, ממשלת ימין לא יכולה לאפשר מהלך כזה, ובמיוחד לא להתנות את הבנייה בהתנחלויות בכך.


יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, אמר בתגובה לפרסום: "במקום להילחם בהשתלטות הרשות הפלסטינית על שטחי C, ולהרוס את הבנייה הבלתי חוקית המשתוללת שם, ראש הממשלה מעלה בקבינט את האפשרות לכניעה לתופעה. אנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף, וקוראים לשרי הקבינט שלא לתמוך בהצעה הרעה הזו. לא יעלה על הדעת שבנייה ישראלית ביישובים תותנה בבנייה פלסטינית. הציפייה מממשלת ימין, לצד אכיפה ביד קשה נגד מפרי החוק, היא לאשר בנייה ישראלית ללא מגבלות בכל רחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן".

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, וראש מועצת שומרון, יוסי דגן, מסרו: "הדיווח מדאיג במיוחד. הרשות הפלשתינית, בסיוע ובמימון גורמים זרים, מבצעת בנייה מאסיבית בלתי חוקית באזורים אלו במטרה אחת ברורה - הקמת מדינת טרור בלב הארץ. אנו מקווים מאוד שדבר זה אינו מהווה חלילה איתות לכיוון של הממשלה שתוקם אחרי הבחירות".

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי טען שאנשי ההתיישבות מקבלים כתף קרה משרי הקבינט והממשלה. לדבריו, "מאכזב, שבזמן שאנו מנהלים מאבק עיקש כנגד טבעת החנק הפלשתינית על יישובנו, ורק על כך ראוי היה לכנס קבינט. מסתבר למפרע שתוכנית המאה של אבו מאזן בתמיכת האיחוד האירופי צלחה ויצרה מציאות שכעת תקבל חותמת כשרות מידי ממשלת ישראל. אנו נאבק בכך בכל כוחנו כי זוהי אחריותנו לביטחון המדינה".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, הגיב: "חבלי מולדת המכונים שטחי C מאז אסון אוסלו, הם כבשת הרש שהשמאל הסהרורי השאיר בשליטתו המלאה של עם ישראל. ציפינו וקיווינו לתומנו שבימי ממשלת ימין, יוחל החוק הישראלי על המקומות הללו ויתחיל המהלך הטבעי של החלת ריבונות ביהודה ושומרון. אדוני ראש הממשלה, הרם תמרור עצור לדרישות ההזויות של 'ידידתנו הגדולה', ואם היא עדיין כזאת, היא תקבל את זה בהבנה".

בכאן חדשות פורסם כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיים בימים האחרונים דיון חריג על קידום בנייה בשטחי C בעבור הפלסטינים. מדובר במהלך שמקדם ראש הממשלה נתניהו, ולפיו תקודם בנייה המיועדת לפלסטינים בשטחי C - לצד תכניות בנייה בהתנחלויות. הדיון היה ארוך ולא שגרתי, וככל הנראה כלל גם דיון המשך בעקבות הסתייגויות מצד חלק מחברי הקבינט.