איתמר בן גביר, יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש 90

עוצמה יהודית: לפסול את לפיד כי התבטא בגזענות כלפי הציבור החרדי

היום ומחר הם הימים האחרונים להגשת בקשות לפסילה. מסתמן כי עמדת היועץ המשפטי מנדלבליט היא כי המגזר החרדי אינו עומד בהגדרה למונח גזענות
אמוץ שפירא
07 באוגוסט 2019
06:01

מפלגת עוצמה יהודית צפויה להגיש היום (רביעי) לוועדת הבחירות המרכזית בקשה לפסול את חבר הכנסת יאיר לפיד מלהתמודד בבחירות הקרובות, בטענה כי התבטא בגזענות כלפי הציבור החרדי. אולם, עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היא כי המגזר החרדי אינו עומד בהגדרה למונח גזענות, משום שאין הוא נבדל בצבעו, בגזעו או במוצאו הלאומי-אתני.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

היום ומחר הם הימים האחרונים להגשת בקשות לפסילה, ובשל הקביעות של בית המשפט העליון בבחירות הקרובות נראה כי עוצמה יהודית לא תבקש לפסול את הרשימות ערביות.

הדברים מתפרסמים יומיים לאחר הסערה שעורר סרטון התעמולה שפרסם לפיד, בו נראתה קבוצת וואטסאפ של חברי הקואליציה הקודמת. בסרטון נראתה התכתבות ובה לכאורה בן דמותו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כותב "אני רוצה את כל הכסף שיש לישראל".

עם פרסום הסרטון תקף ליצמן את אנשי כחול לבן וטען בכאן רשת ב שהקמפיינים שלהם נגד החרדים אנטישמיים. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לגינויים נגד הסרטון של לפיד, וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ההסתה של המועמד לראשות הממשלה יאיר לפיד, המנוסחת בנימה אנטישמית, מוכיחה פעם נוספת מדוע אסור לתת ליאיר לפיד להיות ראש ממשלה". לפיד צייץ בתגובה לדברי ראש הממשלה: "נתניהו, גדול המסיתים בתולדות ישראל, תוקף אותי על בדיחה בווטסאפ".

אחרי שמפלגת עוצמה יהודית הגישה רשימה עצמאית רגע לפני סגירת מועד ההגשה, אמר בן גביר בשבוע שעבר בריאיון לכאן רשת ב, כי "היום די ברור מה קרה כאן - יאיר לפיד הטיל עלינו וטו, אמר אסור לצרף את עוצמה יהודית, ואח שלו התאום נפתלי בנט שמע ויישם".