שר החינוך רפי פרץ

"פוליטיזציה בוטה": פרופ' מהטכניון התפטר מהות"ת

לאחר ששר החינוך החליט שלא להאריך את כהונתו של פרופ' יוסי שיין בוועדה לתכנון ותקצוב, הודיע פרופ' ישעיהו טלמון מהטכניון על עזיבתו. "הפוליטיזציה לא התחילה כעת, אך מעולם הדבר לא נעשה בצורה כל כך בוטה", כתב במכתב למועצה להשכלה גבוהה
לירן כוג'הינוף
07 באוגוסט 2019
17:33

לאחר ששר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), רפי פרץ, החליט שלא להאריך את כהונתו של פרופסור יוסי שיין בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג, הודיע היום (רביעי) פרופסור ישעיהו טלמון מהטכניון כי הוא מתפטר מהוועדה. "הפוליטיזציה של הות"ת מתבטאת במינוי חברים לפי נאמנותם לדרך רעיונית מסוימת ולא לפי כישורים", כתב במכתב ששלח למועצה.

לדברי פרופסור טלמון, הפוליטיזציה לא התחילה כעת, אך "מעולם הדבר לא נעשה בצורה כל כך בוטה". רויטל סויד ממפלגת העבודה מסרה בתגובה: "מדובר בהחלטה פוליטית שמחבלת קשות בעבודת הוועדה. לא ייתכן ששר חינוך, ועוד זמני, יהלך אימים על אנשי חינוך ואקדמיה של מתיישרים עם עמדותיו האידאולוגיות הקיצוניות".

פרץ מסר: ״מודה לפרופסור ישעיהו טלמון על תרומתו לאקדמיה וההשכלה הגבוהה בישראל ומאחל לו בהצלחה בכל אשר יפנה״. מהמל"ג נמסר - "בשנת 2016 פרופסור יוסי שיין מונה לחבר ות"ת לתקופה של שלוש שנים והוא השלים את הקדנציה במלואה. פרופסור טלמון, אשר שימש כחבר ות"ת במשך שתי קדנציות, אמור היה לסיים את כהונתו כחבר ות"ת בחודשיים הקרובים. אנו מודים לפרופסור שיין ולפרופסור טלמון על תרומתם הרבה למערכת השכלה הגבוהה בישראל".

בתחילת השבוע מחה נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופסור אריאל פורת, על ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של פרופסור שיין. פורת כתב לשר פרץ: "לא אחת עמדתו לא עמדה בקנה אחד עם עמדותיו של שר החינוך שקדם לך בתפקיד, חששנו, שמא בשל כך לא הוארכה כהונתו".

ההחלטה התקבלה ביום ראשון בניגוד להמלצתה של יו"ר הוועדה, פרופסור יפה זילברשץ. גורמים בוועדה טענו כי כהונתו של שיין לא חודשה בשל התנגדותו להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל.