כוחות צה"ל במקום הפיגוע בגוש עציון, הבוקר
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

ראש הישיבה שבה למד החייל: שוחחנו חצי שעה לפני הרצח

הרב שלמה וילק לכאן רשת ב: "מדובר בבחור שנותן אמון בכל אדם". ראש מועצת גוש עציון: היה שקט באזור בתקופה האחרונה, הפיגוע בא בהפתעה. סגנית עורך מקור ראשון: :"דביר היה מתיקות אין קץ"
הבוקר הזה
08 באוגוסט 2019
08:45
עודכן ב 11:12

הרב שלמה וילק, ראש הישיבה שבה למד החייל דביר שורק שגופתו אותרה הלילה ליד אפרת, סיפר הבוקר (חמישי) כי הוא "יצא לקנות מתנות בשביל הצוות שליווה אותו לקראת הגיוס - הוא היה בקשר חצי שעה לפני שנרצח". סגנית עורך העיתון "מקור ראשון", אורלי גולדקלנג, סיפרה כי שורק היה "מתיקות אין קץ", והסבירה כי המקום שבו נרצח נחשב בטוח: "אותה תחושה כמו עם שלושת הנערים שהאדמה רועדת לך, ואתה כבר לא יודע איך ומה".

האזינו לריאיון עם הרב וילק בכאן רשת ב

בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב סיפר הרב כי "בדרך הוא הודיע לחברותא שלו שלא ידאגו, הוא יגיע בדיוק בזמן. כשהוא איחר התחלנו לדאוג. די מהר הבנו שמשהו לא בסדר ועירבנו את המשטרה. כל הכוחות הגיעו במהירות הבזק". 

"הוא היה בקשר חצי שעה לפני שהוא נרצח", המשיך הרב. "הוא היה באוטובוס לישיבה ובמרחק של 100 מטר בין האוטובוס לישיבה הוא נרצח כנראה שם". הרב סיפר עוד כי "מדובר בבחור שנותן אמון בכל אדם, הוא דאג לבעלי חיים ולבני אדם, לצוות. אנחנו נמצאים בישיבה שיש בה מפגשים בין ערבים, יהודים דתיים. "הוא אחד הבחורים היותר אהודים, הוא היה מעורב בכל דבר, חייכן גדול", תיאר הרב. "הוא היה הכתובת לכל מי שרצה עזרה. התלמידים התפרקו פה, מדובר בחבר'ה שמתגייסים תיכף לצבא. בבכי גדול ובכאב גדול אנחנו מתגעגעים יחד".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר בריאיון לירון דקל ודוריה למפל בכאן רשת ב כי באזור היה שקט בתקופה האחרונה, ולכן הפיגוע "בא בהפתעה". "אני בטוח שצה"ל ידע לעשות את העבודה ואני מקווה מאוד שבימים הקרובים ובשעות הקרובות נראה את התשובה הצבאית - לכידת המחבל, הריגת המחבל, מה שצריך לעשות איתם", אמר.

נאמן קרא להחיל ריבונות ישראלית ברחבי יהודה ושומרון. "אני חושב שהאויבים שלנו קמים עלינו לכלותנו לא במקרה, ולא במקרה הם באים לכאן. מדובר על מאבק שהם מכנים אותו מאבק לאומי, ולא יכול להיות שמול מאבק לאומי אנחנו לא נעמיד תשובות לאומיות. יגידו שאנחנו מנצלים ורוקדים על הדם. שום דבר, יש פה מאבק לאומי שלהם ואנחנו צריכים לגדוע את תקוותם".


אורלי גולדקלנג, תושבת עפרה וסגנית עורך "מקור ראשון", הכירה את שורק: "מתיקות אין קץ וחיוך", סיפרה עליו  עמד לפני גיוס. הוא נסע לירושלים לקנות מתנת פרידה לרב שלו. לדבריה, "המקום בו זה קרה נחשב בטוח. מדובר בכביש גישה כל כך נגיש, זה גוש עציון. זה לא כמו אצלנו בבנימין, פה לא הולכים מיישוב ליישוב ברגל. שם אנשים רצים, צועדים. זה מקום שנחשב הרבה יותר בטוח, בין אפרת למגדל עוז יש כיכר. כשהילד שלך מגיע לישיבה ויורד מהאוטובוס שם אתה מרגיש בטוח. אותה תחושה כמו עם שלושת הנערים שהאדמה רועדת לך, ואתה כבר לא יודע איך ומה, והצמתים שחשבת שהם חלק מהבית ומהמרפסת שלך כמעט".

בהתייחס למצב אמרה גולדקלנג: "ברור שאני בעד אמירה מאוד ברורה מהקבינט ומהממשלה – בסוף זה מתחיל בחינוך ובשנאה. כשכל כך הרבה צוחקים, גם על בנימין נתניהו – עם כל הביקורת שיש לי בבוקר הזה גם עליו - על זה שהוא דורש שלא יהיה שום מו"מ עם הפלסטינים בלי שתהיה הכרה בקיומה של מדינת ישראל. ולועגים לזה כל כך, זה בדיוק מה שמתחיל כאן. כל עוד אנחנו האויב שלא נחשב בן אדם, שמותר להרוג בו, שמצווה להרוג בו, שמחבלים מקבלים מימון ומשכורות בדיוק על מעשים אלה – לא מארגון צדדי אלא מהרשות – הדברים האלה ימשיכו".

האזינו לריאיום עם אורלי גולדקלנג בכאן רשת ב

גופת החייל נמצאה לפנות בוקר עם סימני דקירות בשטח פתוח בין מגדל עוז לאפרת, באזור ישיבת מחניים. נבדק החשד כי מדובר בניסיון חטיפה שהשתבש. החייל נעדר משעות הערב אתמול, כוחות צה"ל חיפשו אחריו במשך שעות, גופתו אותרה לצידי הכביש לפנות בוקר. 

כוחות גדולים של צה"ל שב"כ ומשטרה נמצאים במקום ומבצעים סריקות לאיתור הרוצח. טרם ברור אם מדובר במחבל יחיד או על חוליית מחבלים. החייל בן ה-18, תושב עפרה ובן לאחת המשפחות המוכרות ביהודה ושומרון, נמצא במסלול תלמידי ישיבה ולומד באזור.