מעצר המחבלים
צילום: דובר צה"ל

הותר לפרסום: נעצרו המחבלים החשודים ברצח דביר שורק

ארבעה חשודים במעורבות ברצח נעצרו, מתוכם שני חשודים בביצוע הפיגוע: נציר סאלח חליל עצאפרה, בן 24, פעיל חמאס וקאסם עארף חליל עצאפרה, בן 30. גופתו של שורק, בן 19 מהיישוב עפרה, נמצאה עם סימני דקירות בשטח פתוח בין מגדל עוז לאפרת
כרמלה מנשה ומשה שטיינמץ
10 באוגוסט 2019
20:06
עודכן ב 20:51

הותר לפרסום: בתום מצוד נרחב של כוחות הביטחון - נעצרו ארבעה חשודים במעורבות ברצח החייל דביר שורק בגוש עציון שלשום (חמישי). שניים מהעצורים שנלכדו בהפתעה במיטותיהם, וחשודים בביצוע הפיגוע, הם נציר סאלח חליל עצאפרה, בן 24, פעיל חמאס וקאסם עארף חליל עצאפרה, בן 30. שניהם תושבי בית כאחל וללא מעצרים קודמים. החשודים הועברו לחקירת שב"כ.

זהותם של המחבלים הייתה ידועה לכוחות הביטחון משלב מוקדם. הם אותרו בעיקר באמצעות ניתוח של מצלמות אבטחה בשטח. במהלך מעצרם התפתחה בכפר הפרת סדר אלימה וכמאה פלסטינים יידו אבנים אל כוחות הביטחון. הלוחמים לא נפגעו והגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. גופתו של שורק, בן 19 מהיישוב עפרה, נמצאה עם סימני דקירות בשטח פתוח בין מגדל עוז לאפרת, באזור ישיבת מחניים, שבה למד. 
אביו של דביר שורק, יואב, אמר על תפיסת המחבלים: "אנחנו מודים לכוחות הביטחון על הפעולה המהירה לתפיסת המחבלים, אף שצר לנו שנתפסו חיים. אנו שמחים שדביר לא ראה את פני רוצחיו, וגם אנחנו נשתדל שלא לראות אותם, לא כעת ולא במשפט. העיקר המוטל על כוחות הביטחון הוא סיכול ומניעת פיגועים, ואנחנו מבקשים לחזק את ידיהם במלאכה קשה זו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודה לכל המעורבים בלכידת המחבלים מבית כאחל וכן בסיכול הפיגוע הבוקר בגבול רצועת עזה. ראש הממשלה נתניהו שיבח את השב"כ ואת שאר כוחות הביטחון על לכידת רוצחיו של דביר שורק וציין כי בשנים האחרונות כוחותינו הניחו ידם על כל המרצחים הפלסטינים שפגעו בישראלים.

מוקדם יותר היום דיווחו מקורות פלסטיניים כי נעצרו ארבעה בני אדם ממשפחת אל-עסאפרה - אישה ושלושה גברים - במהלך סריקות של צה"ל בבית כאחל שבמרחב חברון. עוד נטען כי הוחרם רכב במהלך הסריקות. קודם לכן דיווחו הפלסטינים כי צה"ל צר על אחד הבתים בכפר ושנשמעו קולות של רימוני הלם ושעימותים התפתחו בין הכוחות לבין צעירים במקום.


אתמול פורסם בתוכנית השבוע בכאן 11 כי מתחקיר הפיגוע עולה שהמחבלים נסעו במשך פרק זמן מסוים על ציר סמוך למקום הפיגוע בחיפוש אחר קורבן. זאת אחת הראיות לכך שהפיגוע היה מתוכנן ולא ניצול הזדמנות. בנוסף, ציר העלייה למגדל עוז, שבו בוצע הפיגוע, הוא כביש קצר וצר שבו לא נוסעים בדרך כלל פלסטינים. אף ארגון טרור לא לקח אחריות על הפיגוע, אולם בימים האחרונים היו ניסיונות ברשות הפלסטינית לעצור פעיל חמאס שנעדר מביתו.

לאור ריבוי הפיגועים שבהם נמלטו המחבלים, הקימו לאחרונה בפיקוד המרכז צוות קרב משולב שנועד להתמודד עם מחבלים נמלטים באזור יהודה ושומרון. צוות הקרב מורכב מלוחמי דובדבן, גדוד האיסוף של הפיקוד ויחידות מודיעיניות סודיות. לפני כשבוע הוא תורגל לראשונה. הצק"ם מיועד "למקרים בהם קצוות החוט המודיעיניים על מחבל נמלט מועטים".