הכרזה בעפולה
צילום מסך

"החלטה מרושעת": נאסרה הפרדה מגדרית בהופעה בעפולה

ח"כ גפני תקף את ההחלטה ואמר לכאן רשת ב: "אנחנו עדיין בגלות". גם השר סמוטריץ' התייחס להפרדה ותקף את נתניהו: "ראש ממשלה חלש, שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות". בית המשפט אסר להפריד בין נשים לגברים באירוע שאמור היה להיערך בפארק העירוני
אורלי אלקלעי
11 באוגוסט 2019
17:45
עודכן ב 17:52

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל היום (ראשון) את העתירה של שדולת הנשים נגד עיריית עפולה ואסר על העירייה לקיים אירוע בהפרדה בין נשים לגברים. מדובר בהופעה של הזמר מוטי שטיינמץ שאמורה הייתה להתקיים בהפרדה מגדרית בשבוע הבא בפארק העירוני בעיר. חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) תקף את ההחלטה בריאיון ליגאל גואטה ויובל אלבשן בכאן רשת ב: "זוה החלטה מרושעת, אנחנו עדיין בגלות".

לאחר מתן ההחלטה, ביטל שטיינמץ את הופעתו בעיר. השופט יונתן אברהם קבע בהחלטתו: ״אני אוסר לפרסם שלטים על הפרדה ולא להציב מחסומים או אמצעי כריזה. כל מקרה שגורם כלשהו ינסה לבצע הפרדה - יש לערב מיידית את משטרת ישראל הנוכחת במקום".

מעיריית נמסר בתגובה להחלטה: ״מתוך 360 אירועי קיץ הרשות ביקשה להפיק אירוע לציבור החרדי שיחגוג וייהנה לפי מנהגיו. צר לנו שלא התאפשר. נכבד את החלטת בית המשפט״. בריאיון ביקר בחריפות גפני את החלטת בית המשפט. "מי ששולט במדינה זה בית המשפט, לימין ולחרדים אין שום ערך. צריך לאפשר לאנשים לחיות על פי מצפונם", אמר.

ההחלטה עוררה זעם בקרב חוגים פוליטיים דתיים וחרדיים. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' תקף בחריפות את פסק הדין וקבע: "מערכת המשפט מטומטמת. מדובר בפסק דין חמור ומקומם שמצטרף לשרשרת של פסיקות שהופכות את בית המשפט למי שמציב את עצמו נגד היהדות והציבור הדתי. ביטול האירוע בעפולה הוא גזל כבשת הרש של הציבור הדתי בעיר, שמבקש להנות מעט מהמרחב הציבורי ותקציביו באופן שתואם את ערכיו ואת השקפת עולמו. ספרו לנו עוד על כפיה דתית".

סמוטריץ' תקף גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ראש ממשלה חלש, שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי".

מי שברך על ההחלטה היה יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שכתב: "מחזק את החלטת השופטים בבית המשפט המחוזי בנצרת על איסור הפרדה מגדרית בארוע ציבורי. נמשיך להלחם על מדינה יהודית, דמוקרטית וליברלית. כאן זה לא איראן".

ראש עיריית עפולה סרב להתראיין, אך שחרר הודעה: "לפני 35 שנה, הגיעה לכותל המערבי רחל מקייס מעפולה ובידיה שקית קטנה ובה פירות ודברי מתיקה, אותם חילקה למי שמסיים את צום ט' באב בשריד בית מקדשנו. זאת לרפואת בנה מאיר שנפטר לאחר שנה והמשיכה במסורת לעילוי נשמתו שנים רבות לאחר מותו.

"היום בערב יגיעו כ-150 מבני משפחתה מכל רחבי הארץ לכותל על מנת להמשיך את המסורת המרגשת. דווקא היום, יום בו מנסים אנשים זרים (ולצערי גם בודדים בעפולה) להתערב במרקם הנפלא שיש ולנסות להרוס בשם פרובוקציה את מערכת היחסים בין הקהילות בעיר, אני גאה להיות חלק מעיר שבה יש משפחות נפלאות כמו משפחת מקייס, אוחנה, רביבו וימין. הלוואי ונלמד כולנו מרחל להרבות באהבת חינם".