מייסד טלגראס עמוס דב סילבר

בריחת מייסד טלגראס: סילבר עבר את הבידוק בדרך למטוס ונעלם

לפי ההערכות סילבר עזב את שדה התעופה ונמצא עדיין באוקראינה. האוקראינים שליוו אותו שלחו תמונות שלו משדה התעופה לאחר שעבר את המגנומטרים
רועי ינובסקי
16 באוגוסט 2019
10:42

מייסד טלגראס עמוס דב סילבר הצליח להימלט לפנות בוקר (שישי) מהמשטרה באוקראינה, אחרי שכבר עבר את המגנומטרים בבידוק הביטחוני בדרך למטוס. האוקראינים עוד הספיקו להעביר תמונה לשוטרים בישראל של סילבר בשדה התעופה אחרי הבידוק. ככל הנראה הוא עזב את שדה התעופה ונמצא עדיין באוקראינה. עדיין לא ברור איך הצליח לעבור חזרה לשדה התעופה לאחר שעבר את הבידוק. 

אתמול התקיים הדיון בעניינו של סילבר והוחלט כי הוא בר הסגרה לישראל. האוקראינים החליטו להעבירו ישירות מבית המשפט לשדה התעופה במטרה להספיק להגיע לטיסה. זאת לאחר שכבר כמה חודשים מתנהלים דיונים בנוגע להסגרתו. בחודש האחרון סילבר לא הגיע לכמה מהדיונים, בדרך כלל מסיבות רפואיות. הוא היה עם אזיק אלקטרוני בדירה בקייב, תחת השגחה של הרשויות במקום. 

אשתו, גלי סילבר, אמרה לכאן חדשות אחרי בריחתו כי "התרגשות גדולה, אני גאה בו מאוד. אתמול דיברתי איתו בפעם האחרונה בשמונה בערב. הוא אמר לי שיכול להיות שהוא לא יראה אותי הרבה מאד זמן. אני מקווה שהוא יחזור הביתה". 

היא סיפרה על השתלשלות האירועים אתמול ואמרה שסילבר היה מוקף ב-20 שוטרים עם הגעתו לבית המשפט. היא הוסיפה: הוא הוציא לשוטרים חשיש כדי שיירשם שביצע פשע באוקראינה, אבל הם התעלמו. אחר כך לקחו אותו לדירה כדי שיאסוף את הדברים שלו, ומשם למעצר. דיברתי עם העו"ד, שאמר שהשוטרים החליפו את החשיש בטבק כך שלא היה פשע. הוא הלך לפגוש אותו בכלא ועמוס כבר לא היה שם. 

עורך הדין אורי קורב המייצג את סילבר מסר: "עמוס סילבר נעצר ונלקח פיזית מהמרפאה בה היה מאושפז על ידי 'השירות החשאי'. עמוס הוכנס לרכב בשל חשדות לביצוע עבירה. לצערנו הרב, לא נמסר לנו לאן הוא נלקח ומה מצבו הרפואי. ככל שידוע לנו, הוא בידי המשטרה החשאית ואנו מקווים ששלום לו ובריאותו תקינה ושלא נגרם לו כל רע. כל מעשיו של סילבר נעשו כדי לעזור לזולת תוך הקפדה שלא לפגוע באיש. ככל שיוסגר לישראל, עמוס סילבר יילחם בבית המשפט על הערכים בהם הוא מאמין ויוכיח את חפותו". 

דוברת שירות הבטחון האוקראיני הודיעה כי נפתחה חקירה לבדיקת נסיבות בריחתו של סילבר משדה התעופה בקייב. עוד נמסר כי האנשים שליוו את מייסד טלגראס הושעו מעבודתם עד לסיום הבדיקה וכי מתנהלת חקירה מול הגורמים שהיו אחראים על ביצוע הסגרתו. בנוסף צוין כי שירות המודיעין האוקראיני פתח בבדיקה כדי לאתר אותו. 

בתחילת חודש מרץ המשטרה עצרה 42 חשודים בניהול קבוצת הטלגרם. על פי החשד, ברשת הטלגראס נמכרו סמים קשים כקוקאין, אקסטזי וכן חשיש ומריחואנה בהיקף של מאות מיליוני שקלים. העבירות המיוחסות לסילבר ולעשרות החשודים הנוספים שנעצרו הן עבירות של חברות בארגון פשיעה.