היעדים שהותקפו בסוריה
צילום: גוגל

צה"ל: 4 מפעילי רחפנים נשלחו מאיראן לצורך הפיגוע - וזוהו בגבול

כלי טיס נשלחו מאיראן דרך דמשק וזוהו בגבול רמת הגולן. הרחפנים הם מדגם דומה לזה שמשתמשים בו החות'ים בתימן. הם מיועדים להתאבדות או הטלה של כמה ק"ג של חומר נפץ כל אחד
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
25 באוגוסט 2019
14:58

לצורך פיגוע הרחפנים שתוכנן נגד ישראל נשלחו ארבעה מפעילים מאיראן דרך דמשק כדי להוציא אותו לפועל, כך מסר היום (רביעי) דובר צה"ל רונן מנליס. ביום חמישי האחרון זוהתה החוליה באזור ערנה שבגבול רמת הגולן. בצה"ל זיהו אותם מתעסקים בניסיון לממש את הפיגוע והחלו בפעולות לסכל אותו. הוא הוסיף שבצה"ל יודעים או מעריכים מה היו היעדים בהם התכוונו לפגוע. 

מנליס ציין שהרחפנים שהיו מיועדים לפיוגע, דומים לאלה בהם משתמשים המורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי איראן. מנליס הוסיף כי הרחפנים מיועדים להתאבדות או הטלה של כמה קילוגרמים של חומר נפץ כל אחד. הציוד נחת בשבועות האחרונים בנמל התעופה של דמשק, עם כמה פעילים איראנים ומומחים שהגיעו למקום. הם הגיעו למתחם של כוח קודס האיראני בעקרבה. 


מפת התקיפה בסוריה, אילוסטרציה: דובר צה"ל

לדברי דובר צה"ל, יש לכוח קודס יכולות אחרות ואנחנו נערכים. מאז התקיפות הגדולות על T4 היכולת לייצר כוח אווירי נפגעה משמעותית. לקראת הפיגוע הזה בוצעה בניית כוח יחודית כולל מומחים שהובאו במיוחד. "עמדנו במשימה ואני אומר עם הרבה סימני אזהרה: לא חושב שהנסיונות האלו יסתיימו", אמר.

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס למניעת הפיגוע ומסר: "הפיגוע שסיכלנו הלילה הוא פיגוע איראני, מאדמת סוריה כנגד מדינת ישראל. הוא היה אמור לכלול התקפה של מספר רחפני נפץ כנגד מספר מטרות בארץ. מי שהוביל את הפיגוע ופיקד עליו זה קאסם סולימאני באופן אישי". 
בד בבד, התייחס ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף תמיר היימן, לסיכול הפיגוע ואמר: "שלוחיה של איראן בסוריה ניסו בימים האחרונים לשגר רחפני נפץ לשטח ישראל. מעקב מודיעיני חשף את היערכות החוליה במבנה איראני, בהובלת סולימאני, ואפשר את סיכול נסיון הפיגוע. כוח קדס ממשיך במאמצים לדרדר את היציבות באזור. אנחנו ממשיכים במאמץ לעצור את ניסיונות כוח קדס לפגוע בישראל ובאזרחיה". 

חמישה בני אדם נהרגו, בהם פעילי חיזבאללה ולוחם איראני בתקיפה הישראלית אמש באזור עקרבה. בתוך כך, בכיר במשמרות המהפכה הכחיש שמטרות איראניות נפגעו בתקיפה. באופן חריג נטל צה"ל אחריות על התקיפה של הכוח, שתיכנן לפגוע במטרות בצפון הארץ באמצעות רחפנים תוקפים.