התקיפה בלבנון 26.8.2019

יעד התקיפה בביירות: רכיב קריטי וייחודי בפרויקט דיוק הטילים

ההערכה בישראל היא שאפשר לגרום לנסראללה לסגת מהפרויקט. לצד זאת, במערכת הביטחון גם מעריכים שמזכ"ל חיזבאללה ינסה להרוג חיילי צה״ל בתגובה, אבל לא ירצה לחצות את רף המלחמה
רועי שרון ורובי המרשלג
27 באוגוסט 2019
20:08

לאחר שהבוקר דווח כי היעד שהותקף על ידי מל"טים בביירות הוא מתקן לדיוק טילים, הערב (שלישי) מתפרסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מדובר ברכיב קריטי וייחודי בפרויקט של חיזבאללה, וכי התקיפה צפויה להביא לעיכוב משמעותי בדיוק הטילים.


מדובר ברכיב יקר, ייחודי, והיחיד שקיים על אדמת לבנון. מה שאיפשר את התקיפה בין שבת לראשון, היא העובדה שהרכיב אוחסן באותה עת במעין חניית ביניים. 

כעת ההערכה בישראל היא שאפשר לגרום למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לסגת מפרויקט דיוק הטילים. לצד זאת, במערכת הביטחון גם מעריכים שבתגובה לתקיפה בביירות, נסראללה ינסה להרוג חיילי צה״ל, אבל לא ירצה לחצות את רף המלחמה בתגובתו.


בגזרת הצפון, צה"ל חסם כבישים סמוכים לגבול, שנצפים מלבנון, על מנת למנוע מכלי רכב צבאיים להיקלע לכוונות של חיזבאללה, כפי שקרה בפיגוע בהר דב ב-2015. קצין בכיר אמר לכאן חדשות כי המאמץ של צה"ל כרגע הוא לייצר שגרה לתושבים לצד כוננות גבוהה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לאיומים של נסראללה, ואמר בטקס הנחת אבן פינה בירושלים: "שמעתי את הדברים שלו. אני מציע לו להירגע. הוא יודע שישראל יודעת להגן על עצמה היטב ולהשיב כגמולה. ואני אומר גם ללבנון ולקאסם סולימאני היזהרו בדבריכם".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה היום מפי מקורות בחיזבאללה כי בארגון מתכננים "מתקפה שלא תגרום למלחמה שאף צד לא מעוניין בה. כעת הכיוון הוא תקיפה מחושבת, אך כיצד דברים יתפתחו? זהו כבר עניין אחר".