טנקים בצפון, ארכיון
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

צה"ל נערך לתגובת חיזבאללה: כוננות גבוהה בגבול הצפון

בלבנון דווח על שריפה שפרצה כתוצאה מהטלת פצצות אורה על ידי צה"ל, וכתב אל מנאר העלה סרטון וטען שאחת מהן נפלה ליד מוצב של כוח יוניפי"ל • שיירות של מובילים צבאיים עם תותחים עשו את דרכם לגבול הצפון לאורך היום • בצה"ל תגברו כוחות בחיל האוויר, חיל הים וחיל המודיעין
כתבי כאן חדשות
31 באוגוסט 2019
16:27
עודכן ב 18:22

נמשכת הכוננות בגבול הצפון מחשש לתגובה של חיזבאללה על התקיפות בסוריה ובביירות: אחרי שבפיקוד הצפון הכריזו על עוצר יציאות לקראת סוף השבוע, גם בחיל הים, בחיל האוויר ובחיל המודיעין שומרים על כוננות גבוהה. במקביל, בלבנון דווח היום (שבת) על שריפה שפרצה בחוות שבעא בשל ירי פצצות תאורה של כוחות צה"ל.

שיירות של מובילים צבאיים נצפו לאורך היום כשהם עושים את דרכם צפונה, נושאים על גבם תותחים, וצה"ל תגבר מערכים התקפיים והגנתיים בצפון, כולל סוללות כיפת ברזל שנפרסו בימים האחרונים.

בצה"ל גייסו גם מספר מצומצם של אנשי מילואים להשלמות בכמה מערכים. על קו הגבול הצבא מצמצם בימים האחרונים את תנועת כוחותיו כדי לא לאפשר מטרות לחיזבאללה.

כתב ערוץ אל-מנאר של ארגון הטרור חיזבאללה העלה לרשת סרטון של השריפה שפרצה באזור וטען כי אחת מפצצות התאורה נפלו ליד אחד המוצבים של כוח יוניפי"ל. 

בתוך כך, המתיחות בגבול הצפוני נמשכת: עוזרו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, מוחמד יארי, איים אתמול על ישראל, ואמר כי "האויב הציוני תקף אותנו בעומק ולכן נתקוף אותו בעומק. הם עוד יצטערו מאוד על מעשיהם. קיבלנו החלטה לתקוף את האויב שתקף אותנו ישירות בבית רגיל בעקרבה ובדאחייה - זה לא סתם איום".

אתר חדשות לבנוני דיווח כי חיזבאללה החל בכוננות הדרגתית ופינה בסיסי אימון שלו מאז נאומו האחרון של נסראללה. בנוסף על כך, בשבוע שעבר דיווח ערוץ אל-ערביה כי חיזבאללה פינה מרכזים של הארגון ברחבי לבנון וביקש מאנשיו להשמיד מידע במחשבים.

בעקבות המתיחות בצפון כמה חטיבות לוחמות בפיקוד הצפון הכריזו על עוצר יציאות. צה"ל ערוך בכוננות גבוהה מתחילת השבוע לקראת אפשרות שנסראללה יגיב וינסה לפגוע בחיילים. 

ההחלטה, שפורסמה לראשונה בכאן 11 ביום חמישי, התקבלה לאחר הערכת מצב בצה"ל, והיא תקפה עד להודעה חדשה. זה קורה במסגרת ההיערכות שלאחר התקיפה שמיוחסת לישראל בביירות. נסראללה הודיע שארגונו יגיב לתקיפה, ובצה"ל יודעים שתגובה כזאת עלולה להוביל להתלקחות בגזרת הצפון.

בהכנת הידיעה השתתפו סולימאן מסוודה, רובי המרשלג ומעין אלטמן.