תקיפות צה"ל בלבנון
צילום: רויטרס

גורם ביטחוני בכיר: "היינו צריכים לפעול בכמה זירות בתוך 24 שעות"

בזמן הלחימה בצפון ביקש נסראללה משלוש מדינות שיעבירו מסר להפסקת אש. הגורם הבהיר שפרויקט דיוק הטילים הפך לשני בחשיבותו אחרי הגרעין האיראני. על התקרית בגבול אמר: "השגנו את היעדים שלנו. אם חיזבאללה רוצה להמשיך - אנחנו ערוכים"
רועי שרון וכרמלה מנשה
02 בספטמבר 2019
16:30

גורם ביטחוני בכיר הבהיר היום (שני) שישראל תמשיך ותפעל בכל דרך נגד פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה. לדבריו, "אם נסראללה ימשיך בפרויקט הוא לא יודע מה מחכה לו". הוא הוסיף שנסראללה פנה אתמול לראש ממשלת לבנון חרירי שביקש מישראל באמצעות ארצות הברית, מצרים וצרפת לעצור את הלחימה בגבול הצפון. בשיחה עם כתבים צבאיים אמר הגורם הביטחוני כי "השגנו את היעדים שלנו. לכן לא היה צורך להמשיך. אם נסראללה רוצה להמשיך - אנחנו ערוכים".

הגורם התייחס לאירועים שקדמו לסבב הלחימה אתמול, וציין שהתקיפה לסיכול פיגוע הרחפנים בסוריה לוותה בהתפתחויות שחלו במקביל בכמה זירות שונות. לפי דיווחים בעיראק, ישראל תקפה כוחות של מיליציות שיעיות ביום ראשון שעבר. זאת לאחר התקיפה בסוריה והתקיפה המיוחסת לישראל ברובע הדאחייה בביירות שבה הושמד רכיב קריטי המשמש לדיוק טילים.

"היינו צריכים לפעול בכמה זירות בתוך 24 שעות", אמר הגורם הביטחוני הבכיר. "פעלנו בדיוק מירבי בכמה זירות כפי שתכננו. לקחנו בחשבון תגובות אפשריות של האויב. אם לא היינו פועלים כך, היינו היום במקום אחר. אנחנו פועלים בשיטתיות ובעקביות".

מהשיחה עלה שראש הממשלה הורה לפני כמה חודשים לשנות את סדרי העדיפויות של ישראל ביחס לשני האיומים בחזית הצפון. פרויקט דיוק הטילים הועלה לעדיפות הגבוהה בשל התפתחויות שחלו בו. נתניהו הורה להעלות את המאמצים והמשאבים שמשקיעה מערכת הביטחון בנושא – יותר מהמערכה נגד התבססות איראן בסוריה. עם זאת, הגרעין האיראני נותר ראשון בסדרי העדיפויות האסטרטגיים של ישראל.


בעניין ההטעיה שעשה צה"ל בנוגע לנפגעים באירוע בצפון טען הגורם שהוא הופתע מהשיח הציבורי בנושא, ואמר: "בסך הכול מדובר על פעילות רגילה שהצבא נוקט לפי שיקול דעת טקטי, וזה בסדר גמור. בסופו של דבר ברור לכולם שבמדינת ישראל אי אפשר להסתיר אם יש פצועים או הרוגים".

בדבריו התייחס הגורם לדיווחים על כך שבוושינגטון לא שבעי רצון מהתקיפות שישראל מבצעת לפי פרסומים זרים בשטח עיראק: "אנחנו עומדים בקשר רצוף עם ארצות הברית. כמעט על בסיס יומי. הקשר מתנהל בין שר החוץ לפומפאו, ויש לנו שיתוף פעולה מצוין איתם". הוא הוסיף שהרוסים עודכנו לגבי האירועים בצפון.

בנוגע להתקרבות בין הנהגת איראן וטראמפ אמר שלאמריקנים "אין אשליות בנוגע לרוחאני או לזריף. אם זה יקרה, והשיחות האלה יתנהלו - אני משוכנע שזה יקרה בדרך אחרת מהשיח הקודם. את זה אני שומע מכולם".

בתשובה לשאלה על הקשר בין הזירה הצפונית לעזה אמר אותו גורם שלג'יהאד האיסלמי יש גירוי פנימי לפעול, אבל חמאס מצידם מבינים שזה יסבך אותם ואת האוכלוסייה ברצועה. הוא הסביר שישראל משאירה לחמאס מרווח מוגבל של פעולה. "בסך הכול יש מתח מובהק עם הג'יהאד האיסלמי שיכול להסלים בכל רגע – עם או בלי קשר ללבנון".