הכור באיראן

איראן החלה להוסיף אורניום לצנטריפוגות מתקדמות: "לא מחויבים להסכם חד-צדדי"

דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית טען כי לא נותר זמן רב להציל את הסכם הגרעין. עוד אמר הדובר כי בחודשיים הבאים כל 164 הצנטריפוגות יהפכו שמישות
אנטוניה ימין
07 בספטמבר 2019
10:21

איראן טוענת הבוקר (שבת) כי החלה להוסיף אורניום במצב גז לצנטריפוגות מתקדמות - צעד נוסף בנסיגתה מהסכם הגרעין עם המעצמות, בעקבות פרישת ארצות הברית ממנו. דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז כמאלוואנדי, הכריז כי ארצו יכולה להעשיר אורניום מעבר לגבול ה-20% - הרמה שמומחים סבורים כי היא רחוקה במעט מזו המאפשרת ייצור של נשק גרעיני. לדבריו, בחודשיים הבאים 164 צנטריפוגות יהפכו מבצעיות.

עוד הוסיף הדובר כי מדינות אירופה צריכות לדעת שלא נותר עוד זמן רב להציל את הסכם הגרעין, והדגיש כי איראן אינה יכולה להישאר מחויבת להסכם באופן חד-צדדי. עוד אמר הדובר כי פיתוח של צנטריפוגות מסוגים חדשים נמצא על סדר היום, אך לפי שעה הדבר אינו נחוץ.

ביום רביעי האחרון הודיע בנאום טלוויזיוני נשיא איראן, חסן רוחאני, כי טהראן תבצע נסיגות נוספות מהסכם הגרעין. לדבריו, הצעד השלישי בנסיגת טהראן יכלול פיתוח צנטריפוגות, והוסיף כי ההנהגה האיראנית תנקוט בצעדים כדי להגן על האינטרסים של העם האיראני.

בתחילת אוגוסט העבירה הסוכנות לאנרגיה אטומית מסר למדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין. על פי ההודעה האיראנית, טהראן תפחית עוד יותר את המחויבות שלה כלפי ההסכם בתוך פרק זמן של חודש. זאת אלא אם המדינות האירופיות יעמדו בהתחייבויות שנטלו על עצמן במסגרת ההסכם.

במאי 2018 הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא מבטל את חלקה של ארצו בהסכם הגרעין עם איראן. "ארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין. אחתום על חידוש העיצומים הכלכליים על המשטר האיראני", הצהיר במסיבת עיתונאים בבית הלבן. טראמפ קבע כי "ההסכם פגום במהותו ועלול היה להוביל למירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון", והודיע כי ארצו תחדש את העיצומים הכלכליים על איראן.