מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית - אורלי עדס
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

מנכ"לית ועדת הבחירות: חוששים שיום הבחירות ייפגע אם חוק המצלמות יאושר

עורכת הדין אורלי עדס על החוק: "נסו לדמיין סיטואציה שבה תיאורטית יכולים להיות 32 נציגים עם מצלמות בקלפי. זאת סיטואציה בלתי אפשרית"
כאן הערב
08 בספטמבר 2019
18:08

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עורכת הדין אורלי עדס, התייחסה הערב (ראשון) לחוק המצלמות שאושר היום בממשלה ואמרה כי הליך הבחירות עלול להיפגע אם יעבור החוק בכנסת. "נסו לדמיין סיטואציה שבה תיאורטית יכולים להיות 32 נציגים עם מצלמות בקלפי. העיתוי זה נקודת המפתח. זאת סיטואציה בלתי אפשרית", אמרה עדס בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם עדס

עדס הוסיפה כי "תרחיש כזה יעורר אנדרלמוסיה בקלפי. קלפיות עשויות להיסגר במהלך היום בגלל פיקוחים. החוק מעורר הרבה קשיים בשטח". על הטענה כי בל"ד עברה את אחוז החסימה בגלל זיופים אמרה: "אין ראיות לכך. זה לא אומר שלא היו ניסיונות – היו ניסיונות".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין גם הוא בתוכנית ואמר: "מדינת ישראל מצולמת כולה – לא מבין מה החשש. מדובר על המשקיפים שממילא נמצאים בקלפי – שהם יתעדו את מהלך העניינים עם הטלפון שלהם".

חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה-גש"ר התייחסה אף היא לחוק: "כמה זמן נתניהו ראש ממשלה? כמה פעמים היו לו זיופים גם בפריימריז שלו בליכוד? האם עד השבוע שעבר לא עלה בדעתו לפתור את זה?". מיכאלי הוסיפה כי "כל המפלגות מסכימות למצלמות בקלפי. גם אני רוצה לדעת שאין זיופים. אבל שהמצלמות יהיו של ועדת הבחירות".

בתוך כך השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי התראיין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 והתייחס לישיבת הממשלה היום: "שום דבר לא היה נגד היועמ"ש. הוא דיבר בהגינות ואמר שאיננו מתנגד לצילום בקלפי. הוא הביא את עמדת חברי ועדת הבחירות, לפיה אם החוק ייכנס לתוקפו בלוח הזמנים הצפוף, אנחנו צפויים לאנדרלמוסיה. לזה יש מענה – כל הבעיות האלה יעלו בכנסת".


על החוק אמר הנגבי: "בבחירות קודמות לא הייתה בעיה שכתוצאה מ-1,500 קולות הוכרעה מערכת הבחירות. הפעם הסתבר שארבעה מנדטים לימין נגזלו, ומפלגת בל"ד עברה בגלל מספר דומה של קולות. אלו עובדות".


בד בבד, ועדת הבחירות המרכזית פועלת להוסיף עוד אלף מצלמות מטעמה ליום הבחירות. זאת בנוסף לאלפיים שעליה דיברה בשבוע שעבר. הוועדה גם מתכוונת להחתים את המפקחים בקלפיות על הצהרה שלא הייתה להם מעורבות פוליטית ומפלגתית בשלוש השנים האחרונות. דובר ועדת הבחירות המרכזית מסר: "גיבשנו 'חליפת הגנה' להבטחת טוהר הבחירות ובין היתר תופעל סיירת פיקוח שתהיה מורכבת מ-3,000 פקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף משוכללות שעומדות בתקן של המשטרה".

כל התגובות במערכת הפוליטית על אישור חוק המצלמות בממשלה: