נעמה יששכר ואמה יפה ישכרוב
מתוך עמוד האינסטגרם של נעמה יששכר

נתניהו על מעצר נעמה יששכר ברוסיה: עונש לא מידתי

לפי הדיווחים, במוסקווה הפעילו לחץ על ישראל כדי למנוע את הסגרתו של ההאקר הרוסי לארצות הברית. מלשכת רה"מ נמסר: "הבהרנו לרוסים שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של בורקוב"
מואב ורדי, ורד פלמן וצח שפיצן
11 באוקטובר 2019
14:04
עודכן ב 16:22

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שישי) באופן רשמי לפרשת מעצרה של הישראלית נעמה יששכר ברוסיה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו "פעל באופן אישי בעניינה של נעמה יששכר בשבועות האחרונים. ראש הממשלה שוחח על כך עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות, וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע".

עוד נמסר מלשכת נתניהו כי ישראל העבירה מסר ברור למוסקווה כי "הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר". ראש הממשלה התייחס גם לסוגיית הסגרת הבלוגר הרוסי, העצור בישראל, לארצות הברית. "גורמי המשפט בישראל הבהירו חד משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של סרגיי בורקוב, לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה", נמסר מלשכת נתניהו.

גורמים רוסים רשמיים העלו בפני ישראל את הקשר בין הסגרתו לארצות הברית של הבלוגר רוסי העצור בישראל, למעצרה של יששכר, כך עולה ממידע שהגיע היום לכאן חדשות. לפי הדיווחים, במוסקווה הפעילו לחץ לא להסגיר את בורקוב. זאת כשבמקביל מעצרה של הישראלית שנתפסה עם סמים בנמל התעופה בעיר הבירה מעלה תהיות לגבי שיקולים זרים. 

לפני שלוש שנים נפגש שר המשפטים של רוסיה עם שרת המשפטים דאז איילת שקד, וביקש שישראל לא תסגיר אותו לאמריקנים. הוא אף העלה אפשרות שהוא יוסגר לרוסיה ויעמוד למשפט שם. ההליך המשפטי בעניין הסגרתו נמשך ארבע שנים ולאחרונה נפסק בבית המשפט העליון העליון בישראל על הסגרתו. המהלך מצריך את חתימת שר המשפטים. 

מנגד, ההתנהלות של הרוסים בעניין נעמה יששכר מעלה תהיות לגבי שיקולים זרים בעניינה. היא נעצרה בקונקשן במוסקווה כשברשותה תשעה גרם חשיש. בתחילה סעיף האישום נגדה היה שימוש עצמי, אך לאחר שבועיים הוא שונה לסחר והברחת סמים, שלכאורה לא תואם לכאורה את נסיבות המעצר. 

גזר דינה של יששכר צפוי להינתן היום אחר הצוהריים. התביעה ברוסיה דרשה 8-3 שנות מאסר בגין הברחה וסחר בסמים, בעוד שעורכי דינה של הישראלית ביקשו להרשיע בשימוש ובהחזקת סמים בלבד - עבירה שהעונש עליה הוא מאסר של כחודש וחצי וקנס כספי. יששכר מוחזקת במעצר ברוסיה מזה שישה חודשים. בני משפחתה נחשפו לשמועות בדבר הקשר בין המקרים כבר לפני כמה חודשים, אך כל הגורמים הכחישו בפניהם את הדבר.

גורם בשגרירות רוסיה אמר לכאן חדשות: "יש לנו אינטרס להחזיר הביתה את כל העצורים הרוסיים לא רק בישראל אלה גם בארצות הברית ומדינות אחרות. אנו עוקבים אחרי מצבו המשפטי של הבלוגר ומסייעים לו בצורה קונסולרית". 

אמה של נעמה, יפה יששכר, התייחסה לנושא: "אני מתחילה להאמין שאולי זה נכון", אמרה לכאן חדשות. "הבן שלי אמר כבר חודשים שזה משהו פוליטי, ניסיתי לבדוק אבל אמרו לי שלא. מי נכנס לכלא רוסי על תשעה גרם? היא ילדה קטנה, היא סתם מישהו".


באוגוסט 2015 הגיש חבר מושבעים פדרלי גדול במדינת וירג׳יניה כתב אישום נגד בורקוב, וכן הוצא נגדו צו מעצר בעבירות של הונאה בכרטיסי חיוב בנסיבות מחמירות. בדצמבר 2015 הוא נעצר בנמל התעופה בן גוריון בעקבות בקשה שהגישה ממשלת ארצות הברית. ביולי 2017 הוכרז בורקוב על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים כ״בר הסגרה״, והוא ערער על כך לבית המשפט העליון. ב-5.8.19 נדחה ערעורו.