תקיפה טורקית בסוריה
צילום: אי-פי

ארדואן: המבצע בסוריה יימשך עד שיושגו כל מטרותיו

נשיא טורקיה הודיע שכ-1,000 קמ"ר משטח סוריה נמצאים בשליטתו. בכוונת טורקיה ליצור אזור בטוח בצפון סוריה אליו יחזרו מיליוני הפליטים. מניין העקורים מבתיהם עלה ל-275 אלף
בן יניב ואלון אמיצי
15 באוקטובר 2019
13:09

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע היום (שלישי) שהמבצע הצבאי נגד הכורדים בצפון סוריה יימשך עד "שכל יעדינו יושגו", זאת למרות הסנקציות האמריקניות שהוטלו על אנקרה. בנאום שנשא בוועידה אזורית באזרבייג'ן, הוסיף כי מטרתו היא לשחרר את האזור שבין מנביג' לגבול שבין טורקיה לעיראק. לדבריו, כ-1,000 קילומטר מרובע משטח סוריה נמצאים כבר בשליטה טורקית.

ארדואן התייחס בדברים לבעיית הפליטים, ואמר כי בשלב הראשון הוא מעוניין להבטיח שמיליון פליטים סורים ישובו לביתם מרצונם החופשים. אליהם יצטרפו עוד שני מיליון בשלב השני. הוא מתכנן להקים אזור בטוח בצפון סוריה, אליו יושבו הפליטים שברחו מסוריה לטורקיה.

השלטון האוטונומי הכורדי דיווח שמספר העקורים מבתיהם כתוצאה מהפלישה הטורקית לצפון סוריה עלה ל-275 אלף בני אדם, בהם 70 אלף ילדים. בד בבד, כתב הטלוויזיה הסורית הרשמית דיווח על חידוש הקרבות בין הכוחות הכורדיים לבין הצבא הטורקי בעיירת הגבול ראס אל-עין שבצפון המדינה, שאתמול נטען שהכורדים השתלטו סופית על העיירה.  

כמו כן, השבועון "ניוזוויק" מדווח כי החיילים האמריקנים שהיו אמורים לצאת מהעיר מנביג' עד אתמול האטו את נסיגתם, כדי לאפשר לצבא רוסיה להגיע לאזור לפני צבא טורקיה. גורם במשרד ההגנה בוושינגטון אמר כי שארצות הברית מעבירה הלכה למעשה את השליטה במנביג' לידי רוסיה.

אתמול הודיע טראמפ על הסנקציות נגד טורקיה – עיצומים אישיים נגד בכירים במשטר, העלאת מכסים על פלדה והקפאת שיחות סחר על עסקאות בשווי 100 מיליון דולר. בהודעה בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא האמריקני כי מבחינתו על סוריה ובשאר אל־אסד להגן על הכורדים ולהילחם בטורקים: "אחרי שהכנענו 100% מדאעש, הכוחות שלנו עזבו את סוריה. תנו לסוריה ולאסד להגן על הכורדים ולהילחם נגד הטורקים באדמתם. אמרתי לגנרלים – למה אנחנו צריכים להילחם בסוריה?".