הפגנות בלבנון, הלילה
צילום: אי-פי

אלפים מפגינים בלבנון נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה

מנגנוני הביטחון החלו להשתמש בגז מדמיע נגד המפגינים בביירות. זמן מה לאחר התחלת ההפגנות בוטל המס על שיחות בווטסאפ. הממשלה צפויה להתכנס הלילה לדיון מיוחד
רועי קייס
18 באוקטובר 2019
02:17

ברחבי לבנון מתקיימות הלילה (שישי) הפגנות מחאה נגד כוונת הממשלה להטיל מיסים חדשים, ונגד המדיניות הכלכלית של הממשלה. מנגנוני הביטחון במדינה החלו להשתמש בשעה האחרונה בגז מדמיע נגד המוחים בביירות מול בניין הממשלה. זאת לאחר ניסיונותיהם להתקדם ולפרוץ לאותו אזור.


במסגרת המדיניות החדשה, הממשלה גם התכוונה להטיל מס על שימוש באפליקציות תקשורת ובהם ווטסאפ, אך זמן מה לאחר שהחלו ההפגנות הודיע שר התקשורת הלבנוני שקיר כי הוא מבטל את המס על השיחות באפליקציה הפופולארית.

כלי תקשורת במדינה דיווחו על מפגינים שנפצעו ונאלצו להתפנות לרחובות צדדיים. מנגנוני הביטחון הלבנוניים טענו מוקדם יותר כי 40 מאנשי כוחות הביטחון נפצעו במהלך ההפגנות ברחבי המדינה. שגרירויות סעודיה ואיחוד האמירויות קראו לאזרחיהן להתרחק ממוקדי ההפגנות.

אחד ממנהיגי העדה הדרוזית בלבנון, ואליד ג'ונבלאט, שוחח בטלפון עם ראש הממשלה חרירי והציע לו להתפטר יחדיו מן הממשלה. משרד החינוך הלבנוני הודיע כי בשל ההפגנות לא יתקיימו לימודים בבתי-הספר ובאוניברסיטאות. ערוץ אל-מיאדין הלבנוני דיווח כי חסמו צירים בביירות, בבקעת הלבנון, בדרום המדינה ובצפונה ואף הבעירו צמיגים. בעקבות כך, הממשלה צפויה להתכנס עוד הלילה לישיבה מיוחדת בנושא.

מפגינים מבעירים קרשים (צילום: אי-פי)

כלי תקשורת נוספים במדינה דיווחו על חיכוכים בין מפגינים לכוחות הביטחון בכיכר ריאד א-סולח. בטריפולי תועדו מפגינים כשהם מורידים תמונות של ראש הממשלה אל-חרירי, ובאזור ביירות ניסו מפגינים לפרוץ למשרדי חברי פרלמנט ובהם יו"ר הסיעה של חיזבאללה, מוחמד רעד, שהשלט עם שמו הוסר.