יצהר
צילום: גילי יערי, פלאש 90

נתניהו על תקיפת כוח גולני ליד יצהר: "לא תהיה סובלנות כלפי פורעי חוק"

ראש הממשלה הגיב על האירוע שנחשף בכאן חדשות בו לוחם נפצע קל מיידוי אבנים של פעילי ימין. ביצהר הביעו ביקורת על המתפרעים ודרשו מנוער הגבעות לעזוב את היישוב. יוסי דגן: "מוקיעים פגיעה בחיילינו, נפעל להעיף את המתפרעים". שלום עכשיו: "ביצהר פועלת חבורת טרור"
כרמל דנגור
20 באוקטובר 2019
11:11

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (ראשון) לתקיפת כוח גולני ליד יצהר, שנחשפה בכאן חדשות, וקרא לטפל במתפרעים. בהודעה שמסר בעקבות פציעתו של לוחם גולני מיידוי אבנים של פעילי ימין, נכתב כי "אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו".

בהנהגת יצהר העבירו ביקורת על תקיפת הלוחמים ודרשו מנוער הגבעות לעזוב את היישוב. במכתב שהועבר לתושבים נכתב כי "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת החיילים כשערוריה ובושה. מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב. קווים אדומים אלו הוצפו על ידינו במפגשים ושיחות, אך לצערנו האירוע החמור ממחיש שהם לא מקבלים ביטוי במציאות. משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר ומסירים לחלוטים את חסות היישוב מנוכחותם כאן". 

מוקדם יותר הגיב יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, לתקיפה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן. כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו: עם ישראל ואזרחי ישראל תומכים בכם ומחזקים אתכם. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל".

רב-אלוף אביב כוכבי, הוקיע וגינה את תקיפת החיילים ומסר שהוא "רואה בחומרה רבה ביותר את ההתנהגות העבריינית כפי שבאה לביטוי בשבוע האחרון באזור. הרמטכ"ל הנחה לאתר את כלל המעורבים ולמצות איתם את הדין.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן התייחס גם הוא לאירוע ומסר: "כל תושבי השומרון וגם תושבי יצהר מוקיעים פגיעה בחיילינו היקרים. הקומץ שעשה את זה הם נערים שברובם הגדול הגיעו מחוץ לישוב. ואנו נפעל בכל הכלים שבידינו כדי להעיף אותם מכאן".

בארגון שלום עכשיו קראו למצות את הדין עם התוקפים, וקראו להם "חבורת טרור". מהארגון נמסר כי "בהתנחלות יצהר פועלת חבורת טרור רעולת פנים אלימה ומסוכנת שיש לפרק. יש לפעול בכל האמצעים ולמצות עם חבריה את מלוא חומרת הדין. נמשיך לחכות לאמיץ הראשון בהנהגת הימין המתנחלי שישמיע אמירה ערכית נגד תא הטרור מיצהר, ותחסכו מאיתנו את סיפורי הקומץ והעשבים השוטים".

גם שר החינוך רפי פרץ קרא לחקור במהירות את המקרה ומסר: "פגיעה בחיילי צה״ל - היא קו אדום. המקרה הלילה ביצהר הוא מקרה מזעזע שאסור שיקרה. מי שפוגע בחייל או במפקד אינו מייצג שום דבר הקשור לאחיזה בארץ, ולשמירת תורה ומצוות. אני קורא לצה"ל ולמשטרת ישראל לחקור במהירות את המקרה ולהביא את האחראיים לדין בהקדם".

הבוקר נחשף בכאן חדשות כי לוחם גולני נפצע קל מיידוי אבנים מטווח קרוב, בידי כ-30 פעילי ימין בגבעה סמוך ליצהר שבשומרון. צמיגי הרכב הצבאי של הכוח שהיה במקום נוקבו. באופן חריג, הלוחמים, שחשו בסכנה, הגיבו בירי חי באוויר. נכון לשעה זו אין עצורים בחשד למעורבות בתקרית.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי מפקד גדוד הסיור בגולני, סגן אלוף איוב כיוף, הותקף ביום שישי האחרון בידי פעילי ימין בהתנחלות יצהר שבשומרון. הקצין הגיש תלונה במשטרה, ובליל שבת נעצר צעיר תושב יצהר בחשד לתקיפה ומעצרו הוארך בשלושה ימים.