כיתה ריקה בבית ספר
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

בוטלה השביתה שתוכננה מחר ברשויות המקומיות

בתום דיון בהשתתפות נציגי הצדדים הוחלט כי בתוך עשרה ימים יודיע משרד הפנים על מענקים לרשויות בשווי שלושה מיליארד שקלים
אוריה אלקיים
06 בנובמבר 2019
15:17

השביתה שתוכננה מחר (חמישי) ברשויות המקומיות בוטלה. לפי הודעת מרכז השלטון המקומי, השביתה בוטלה "עקב השגת הסכמות מול משרדי הממשלה וקבלת כלל התקציבים הנדרשים לשירותי החינוך, רווחה, בניית מוסדות חינוך, מענקי סיוע לרשויות מוחלשות ועוד". יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, אמר כי "התקציבים שהשגנו מנעו את קריסת הרשויות ויאפשרו לרשויות מהפריפריה, המגזר הערבי והצפון לתת לתושבים שלהם את השירותים הטובים ביותר". 

לפי משרד הפנים, השר אריה דרעי הנחה היום את מנכ"ל משרדו, מרדכי כהן, לגבש מתווה לפתרון מענקי האיזון לרשויות לשנת 2020. בדיון אצל ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, סוכם כי משרד הפנים יודיע בתוך 10 ימים על מענקי האיזון לשנת 2020, על בסיס תקציב בסך כשלושה מיליארד שקלים.

השר דרעי מסר: "אני שמח שהגענו להסכם שיאפשר לרשויות המקומיות להתנהל באופן תקין גם בתקופת ממשלת המעבר. חשוב שהשביתה נמנעה ונחסך סבל מיותר מתושבי הרשויות ובעיקר להורים ולתלמידים".

מרכז השלטון המקומי, המאגד תחתיו את כל עיריות והמועצות האזוריות בישראל, איים להשבית את הרשויות המקומיות, אם הממשלה לא תעביר תקציבים לתכניות להן התחייבה ולשירותים המרכזיים המוענקים לתושבים. הדרישה לתקציבים  נועדה בין היתר לבינוי מוסדות חינוך, תוכנית חוג לכל ילד, מענקי איזון לרשויות המוחלשות, תוכנית למיגון הצפון ועוד.

השביתה אמורה הייתה להתחיל מחר בשעה 06:00 בבוקר, שבה לא יפעלו שירותים עירוניים כמו פינוי אשפה, קבלת קהל, רווחה, פיקוח עירוני, שיטור עירוני, סייעות בגני הילדים, מאבטחים בתי הספר ועוד.