לאה צמל
צילום: מתוך הטריילר לסרט על לאה צמל

בעקבות דרישת השרה רגב: הסרט על עו"ד לאה צמל לא יוקרן בפסטיבל דוקאביב

שרת התרבות והספורט פנתה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה ולראש עיריית מעלות תרשיחא, בבקשה לבטל את ההקרנה. מארגני הפסטיבל: קוראים לראש העיר לחזור בו מהחלטתו. הסרט יוקרן בקיבוץ כברי
שני נחשוני
07 בנובמבר 2019
14:34
עודכן ב 17:22

הסרט ״לאה צמל: עורכת דין״, העוקב אחר עבודתה של עורכת הדין המסייעת משפטית לעצורים פלסטינים לא יוקרן בפסטיבל דוקאביב הקרוב. ראש עיריית מעלות תרשיחא, ארקדי פומרנץ, הורה אמש (רביעי) להסיר את הסרט מתוכנית הפסטיבל לבקשתה של שרת התרבות מירי רגב. הנהלת הפסטיבל הודיעה כי החליטה להקרין את הסרט בקיבוץ כברי במקום.

אמש פנתה השרה בעניין לראש העיר וליועץ המשפטי לממשלה בטענה כי אין מקום להקרין סרטים חתרניים, כלשונה, במוסדות ציבור הנתמכים בכספי הציבור. רגב בירכה הבוקר על ההחלטה וקראה לראשי ערים נוספים "לגלות רגישות ומחוייבות ציבורית ולהיות מעורבים בוועדות ההיגוי של פסטיבלים ואירועי תרבות, המתקיימים במתקנים העירוניים ובמרחב הציבורי העירוני שעליהם הם מופקדים.

מארגני פסטיבל דוקאביב הביעו צער על ההחלטה וקראו לראש העיר לחזור בו. "אנו מצרים על התחושות הקשות שעולות בקרב חלקים מהציבור סביב נושא הסרט וליבנו יוצא אל המשפחות השכולות. עם זאת דוקאביב חייב להמשיך ולפעול באופן עצמאי עם חופש פעולה אמנותי, כפי שהיה לו מאז ומתמיד, וזאת כדי להמשיך ולהקרין קולנוע איכותי ומגוון המציג גם מציאות חיים מורכבת ומאתגרת. זהו תפקידנו ורק כך נוכל להמשיך ולקיים את פעילותנו במעלות תרשיחא גם בעתיד.

הסרט זכה להצלחה גדולה ברחבי העולם לאחר שזכה בפסטיבלים רבים ובהם פסטיבל "סלוניקי" הבינלאומי, פסטיבל "הונג קונג הבינלאומי", פסטיבל "קרקוב" הבינלאומי והיה מועמד בפסטיבל "סאנדנס" העולמי.

זוהי לא הפעם הראשונה שהסרט מעורר דיון. עם זכייתו בפרס מפעל הפיס, החלה מחאה נגד הענקת הפרס ליוצרי הסרט. בעקבות המחאה הודיע מפעל הפיס כי יבחן מחדש את המענק לסרט, וכי החליט לבטל את המענקים לשנים הבאות.

גם החלטה זה של מפעל הפיס גררה מחאה וביקורת מצד ארגוני היוצרים. ב-19 בספטמבר 2019 הודיע מפעל הפיס כי הוא חוזר בו מההחלטה להפסיק את התמיכה בפסטיבל דוקאביב, ומארגני הפסטיבל הודיעו כי יעבירו את כספי המענק לקמפיין האוסקר של הסרט "לאה צמל, עורכת דין".

בעקבות ההחלטה פנתה האגודה לזכויות האזרח למשנה לפרקליט המדינה דינה זילבר בטענה כי התערבותה של השרה בתכנים ופנייתה לראשי רשויות אינה חוקית ואינה עולה בקנה אחד גם עם פסיקת בית המשפט. באגודה מבקשים להבהיר לשרה רגב כי פעלה בלא סמכות וכך גם ראש עיריית מעלות תרשיחא.

ברשימה המשותפת גינו את ההחלטה. ח"כ עופר כסיף אמר כי שרת הצנזורה מנסה שוב לסכל הקרנת סרט, והפעם כדי למנוע דיון ציבורי על הגנה משפטית לפלסטינים. "בדברי הימים של התרבות בישראל, תירשם רגב כהערת שוליים מביכה: זאת שבזכות רדיפת הכותרות שלה, הביאה לעניין רב במיוחד בתרבות אותה היא מנסה לדכא", אמר כסיף.