-
-

המחלה נבלמה: בחודשיים האחרונים לא נרשם שום מקרה חצבת בישראל

זאת לעומת כמעט 1,000 מקרים בתקופה המקבילה לפני שנה. בחורף הקודם נאבקה ישראל עם אוכלוסיות רבות שסירבו להתחסן. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "מוקדם מדי לקבוע שמיגרנו לחלוטין את המחלה"
קטי דור
20 בנובמבר 2019
11:06

בחודשיים האחרונים לא נרשם אף מקרה של חצבת בישראל, זאת לעומת כמעט 1,000 מקרים בתקופה המקבילה לפני שנה, כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. בחורף הקודם נאבקה ישראל עם אוכלוסיות רבות שסירבו להתחסן. 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, לא ממהר לקבוע כי מיגרנו לחלוטין את המחלה: "אנחנו רואים מגמת ירידה בכל העולם. אך אני חושב שצריכה לעבור לפחות חצי שנה ללא מקרי חצבת על מנת שנוכל להגיד שמיגרנו את התופעה". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור איתמר גרוטו בכאן רשת ב

גרוטו הוסיף כי הדבר החשוב ביותר למניעת החצבת הוא הקפדה על חיסון של ילדים בגיל שנה: "על אף שאחוזי ההתחסנות גבוהים, הורים רבים בוחרים לדחות את החיסון וזה מסוכן". הוא הוסיף כי משרד הבריאות מתמקד בעיקר בחיסון של ילדים: "90% מהאוכלוסיה מחוסנת מפני המחלה, בין אם הם התחסנו בעצמם או שהם חלו במחלה והתחסנו באופן וטבעי. הציבור הגדול ביותר שחשוף לחצבת הוא אוכלוסיית הילדים".  

במהלך חודש ספטמבר המליצה הוועדה המייעצת לחיסונים של משרד הבריאות לוועדת סל התרופות לכלול בסל בשנה הבאה חיסון נגד חצבת לכלל האוכלוסייה. כבר באותו החודש הודיעו מומחים בתחום הבריאות על ירידה של יותר מ-50% בשיעור התחלואה בחצבת.