בית העלמין שחולל בצרפת
צילום: אי-אף-פי

אנטישמיות בצרפת: חולל בית עלמין יהודי ליד שטרסבורג

אלמונים ריססו צלבות קרס וכתובות נאצה בבית העלמין בווסטהופן. מקרון: "נילחם באנטישמיות בכל מקום עד שהמתים יוכלו לנוח על משכבם בשלום". שר החוץ הצרפתי: "האירוע נוגד את כל ערכיה של הרפובליקה ומביישים אותם"
בן יניב וגדעון קוץ
03 בדצמבר 2019
23:39

107 קברים חוללו היום (שלישי) בבית העלמין היהודי בווסטהופן שליד שטרסבורג בצרפת. אלומנים ריססו על המצבות צלבי קרס שחורים וכתובות נאצה. מדובר באזור שבו חוללו בעבר כמה בתי עלמין.

נשיא צרפת עמנואל מקרון  הגיב לאירוע האנטישמי ואמר: ״היהודים הם צרפת. אלו התוקפים אותם, אינם שווים להיות חלק מהרעיון שהוא צרפת. האנטישמיות היא פשע ואנחנו נילחם בה בווסטהופן כמו בכל מקום עד שהמתים יוכלו לנוח על משכבם בשלום". 

שר הפנים הצרפתי גינה את האירוע ומסר: "האירוע נוגד את כל ערכיה של הרפובליקה ומביישים אותם". הוא הוסיף שהממשלה תעשה הכל על מנת לתפוס את האחראים ולהביאם לדין.

בהצהרה רשמית של מחוז אלזס  שבו התרחש האירוע נאמר: "אסור שמעשים גזעניים ופחדניים כאלה יפגעו בדו קיום. יש לטפל במי שעומדים מאחורי התגברות המעשים האנטישמיים המתרחשים באזור לאחרונה".

בחודש מארס האחרון חוללה בשטרסבורג אנדרטת אבן שהוקמה במקום שבו עמד בית הכנסת הראשי שנשרף על ידי הנאצים לפני 80 שנה, בעיר שטרסבורג שבמזרח המדינה. כשבועיים קודם לכן חוללו 80 קברים בבית עלמין יהודי סמוך לעיר, בכפר בחבל הריין התחתון. האירוע הצטרף לשורה של אירועים אנטישמיים במדינה, והביא להפגנה בפריז ובערים נוספות נגד האנטישמיות.