אדם נזקק בירושלים
צילום: ליבה פרקש, פלאש 90

אחד מתוך שלושה ילדים בישראל - חי בעוני

הדוח האלטרנטיבי של עמותת "לתת" נחשף: כל משפחה חמישית בישראל ענייה. כמחצית מההורים הנתמכים נאלצו לוותר על תחליפי חלב אם עבור ילדיהם
נופר משה פרדו
09 בדצמבר 2019
05:59

ארגון "לתת" פרסם הבוקר (שני) את דוח העוני האלטרנטיבי השנתי. מהדוח עולה כי אחד מכל שלושה ילדים בישראל חי בעוני. כל משפחה מתוך חמש חיות בעוני. סך הכל כרבע מהאוכלוסייה בארץ, 2.3 מיליון בני אדם חיים בעוני.

עוד עולה מהדוח כי כמעט מחצית (48.5%) מן ההורים הנתמכים בסיוע נאלצו לוותר על תחליפי חלב אם עבור ילדיהם או לתת להם פחות מהכמות המומלצת. 74.8% מנתמכי הסיוע בישראל העידו שהאוכל שקנו לא הספיק להם ולא היה להם כסף לקנות עוד.

מעל 70% מהקשישים נתמכי הסיוע נאלצו לוותר על רכישת תרופות או טיפולים רפואיים נחוצים מכיוון שלא יכלו לשלם עבורם. וכל שני בני אדם מתוך שלושה נאצלו לוותר על רכישת תרופות או טיפול רפואי כי לא היה להם כסף עבורם.

כחמישית מנתמכי הסיוע מעידים כי ישנו סיכוי גבוה או גבוה מאוד שיאלצו לפנות את מקום מגוריהם, בשל אי יכולת לעמוד בתשלומי שכר הדירה או המשכנתא. זוהי עלייה בשיעור של 12% בהשוואה לשנה שעברה.

מארגון "לתת" נמסר כי "שנים רבות שממשלות ישראל משמרות את העוני, באמצעות סדר עדיפויות לקוי שמפקיר רבע מאוכלוסיית המדינה. מערכות בחירות תכופות ורצופות, כנסת משותקת וממשלת מעבר שאינה יכולה למשול, איבדו לנו שנה. לא רק שאין תוכנית אופרטיבית רב שנתית ומדיניות סדורה, אלא שהכול תקוע.

בניגוד לפוליטיקה, החיים שלנו ושל העניים החיים בינינו, אינם עוצרים. המצוקות לא מוקפאות וכשאין כלים מערכתיים, אין גם סיכוי להיחלץ מעוני או ליצור שינוי חברתי מהותי. לממשלה הבאה שתקום, תהיה הזדמנות כבר בתקציב 2020, להפסיק לשמר את העוני, לאפשר קיום בסיסי בכבוד לאוכלוסיית הזקנים ואופק לעתיד טוב יותר, למיליון ילדים עניים".

הדוח מבוסס על מדגם מייצג של משפחות נזקקות הנתמכות מעמותות מזון השותפות בארגון "לתת"- 957 נתמכים במדגם. בנוסף, הדוח כולל סקר בקרב הציבור הרחב וכן מחקר בעמותות סיוע מזון.