יולי אדלשטיין ואבי ניסנקורן
צילום: מרים אלסטר ויונתן זינדל, פלאש 90

יועמ"ש הכנסת: אין מניעה לדון בחסינות נתניהו

איל ינון הציג בחוות דעתו את הקשיים במהלך אך קבע שאפשר לדון בנושא. אדלשטיין ביקש מינון חוות דעת משפטית באשר לסמכותו על עצם כינוס הוועדה המסדרת ואמר כי לאחריה יודיע על החלטתו בעניין
זאב קם
05 בינואר 2020
12:50
עודכן ב 13:12

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, העביר היום (ראשון) את חוות דעתו בנוגע לסמכות ועדות הכנסת לדון בחסינות. מסקנתו היא כי התנהלות הכנסת בפגרת בחירות לא יכולה למנוע את הוראת החוק לדון בבקשות חסינות "בהקדם האפשרי". כך שלמרות הקשיים שהוא מציין, עמדתו היא שאין בכל אלה כדי לקבוע שוועדת הכנסת והמליאה מנועות מלדון ולהכריע בנושא. 

יו"ר הכנסת אדלשטיין דן הבוקר עם ניסנקורן ועם עו"ד ינון וביקש מהיועמ"ש חוות דעת משפטית באשר לסמכותו על עצם כינוס הוועדה המסדרת. אדלשטיין הודיע כי לאחר קבלת חוות הדעת יודיע על החלטתו בעניין. בכחול לבן אמרו בתום המפגש כי "אסור לאדלשטיין לבזות את קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו קוראים לו לאפשר את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות שמבקש נתניהו. אסור לאפשר את הפיכתה של כנסת ישראל לעיר מקלט של נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. אדלשטיין, נבחרת ליו"ר הכנסת ולא ליו"ר מטה נתניהו בכנסת. עליך לפעול בהתאם".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר הגיב בכאן רשת ב על ההחלטה ואמר בריאיון בתוכנית "בחצי היום": "החלטה הזויה המשרתת את השמאל, שיוכל להשתמש בכנסת בפגרת בחירות ככלי משחק פוליטי לקידום אינטרסים פוליטיים. זה מנוגד לכל כללי המשחק הדמוקרטיים. זו החלטה גרועה שתפגע במערכת הבחירות הזו ויכולה להטות את הכף לכאן או לכאן. אני לא חושב שיש משפטן בישראל שרוצה שעל שמו תרשם הטיית תוצאת הבחירות".

מוקדם יותר דווח שיו״ר הוועדה המסדרת, ח״כ אבי ניסנקורן, מסר לידי יו"ר הכנסת והיועץ המשפטי לכנסת מכתבים מראשי סיעות המייצגים 65 חברי כנסת, התומכים בהקמת ועדת הכנסת וקיום דיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה. בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות מפי בכירים בליכוד כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למעשה כבר החליט בסוגיית החסינות והוא מתכוון להשתמש בזכות הווטו שלו כדי למנוע דיון והצבעה בכנסת בעניין. בכחול לבן בדקו את האפשרות להדיח את אדלשטיין מתפקיד יו"ר הכנסת אולם החליטו לבסוף להנמיך את הטונים כלפיו לקראת הפגישה שאמורה להיות היום בינו ובין ניסנקורן וינון.

בכירים בכחול לבן אמרו הבוקר כי אם יועמ"ש הכנסת יגיד בחוות דעתו שלא ראוי לדון בעיתוי הזה בנושא החסינות, בגלל הסמיכות לבחירות ולאור זה שהכנסת התפזרה, במצב כזה בכחול לבן לא יתעקשו לקיים הצבעה בנושא החסינות ויניחו לנושא הזה. לעומת זאת, אם יועמ"ש הכנסת יגיד שניתן לדון בחסינות גם בשלב הזה, ואם אדלשטיין ימנע זאת בכל זאת, במצב כזה בכחול לבן יגיבו באגרסיביות, כולל אפשרות של הדחת אדלשטיין מתפקידו.