הסערה ברחבי הארץ
צילום: שי הדר, אתר החרמון, תיעוד מבצעי כבאות והצלה

הסערה נמשכת: חשש מהצפות, מחר הגשם ייחלש

הגשם יתמקד הלילה ומחר במרכז מישור החוף ובדרום הארץ • בשעות הבוקר המאוחרות מחר הגשמים ייחלשו • שיא של 51 שנה בכמות המשקעים המצטברת בתוך שבועיים בצפון • מפלס הכינרת עלה ב-23 ס"מ ביממה, הגשם יתרכז במישור החוף | עדכונים שוטפים
כתבי כאן חדשות
09 בינואר 2020
07:43
עודכן ב 22:36

האור שבקצה הסערה: מחר (שישי) יירד גשם מקומי ברוב אזורי הארץ. ייתכנו הצפות, בעיקר במישור החוף הדרומי. בנחלי הדרום והמזרח יש חשש לשיטפונות. במהלך היום ייחלש הגשם. בשבת יעלו מעט הטמפרטורות אך עדיין יהיה קר מן הרגיל בעונה. מידות החום המרביות מחר: בירושלים – 8 מעלות, בתל אביב – 14 מעלות, בחיפה – 13 מעלות, בצפת – 7 מעלות, בבאר-שבע – 12 מעלות ובאילת עד 16 מעלות מחר בצוהריים.

כמות הגשם בצפון בשבועיים האחרונים היא הגבוהה ביותר מזה 51 שנה. כך קובע סיכום הביניים של השירות המטאורולוגי. עוד נמסר כי הכינרת עלתה בשלושה סנטימטרים מהבוקר.

באזור אשדוד עלה נחל לכיש על גדותיו וגרם לחסימת צומת בעיר ולהצפות במושבים באזור ואנשים נזקקו לחילוץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר במרכז השליטה של משטרת התנועה הארצית יחד עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן.

המוקדנים אמרו לנתניהו כי "חסרות ניידות". נתניהו השיב להם שבקרוב יהיו רחפני אדם לחילוץ אנשים מאזורים מוצפים. בתגובה, אמר השר ארדן שכיום יחידת החילוץ וההצלה 669 של חיל האוויר מספקת מענה. עוד דווח כי נתניהו שוחח עם ראש עיריית נהריה רונן מרלי. נתניהו הנחה את ממלא מקום מנכ"ל משרדו לתת סיוע מיידי לעיר וכן סיוע נוסף בהמשך עבור שיקום פגעי מזג אוויר.


כוחות הכיבוי חילצו 109 ילדים בבית ספר במושב אמונים, לאחר שסביבתו הוצפה. בנוסף ילד עם מוגבלות חולץ לאחר שהיה בדרכו לבית הספר מתוך מונית שהוקפה במים במושב בידי כבאים. גם נהג המונית חולץ.


במושב גבעתי חולצו חמישה בני משפחה אחת מביתם שהוצף. כמות גדולה של מים מנעה מהם לצאת החוצה. אייל סלוקי, יו"ר ועד החקלאים במושב גבעתי סיפר: "אני מתגורר במושב הזה 53 שנה, לא ראיתי דבר כזה אף פעם, עצוב מאוד מה שקורה פה ולא רואים את הסוף. לא נשאר לנו מושב – הכול מוצף, בעלי חיים, רפתות". רחל נווה שחולצה עם שלושת אחיה ושני הורי מביתם במושב גבעתי: "הנחל עלה על גדותיו, אף פעם לא היה דבר כזה, כבאים הגיעו ופשוט הרימו אותו על הגב לאוטו. זה מצב ממש מפחיד". במושב שתולים ועזריקם מוציאים כבאים אנשים מבתיהם. צוות חילוץ מיוחד הוזעק למקום מתחנת אשקלון כדי לסייע. 

בגן יבנה חילצו כבאים עובדים שנלכדו במאפיה שהוצפה בשל חשש מטמפרטורת המים הנמוכה וגובה המים. ממערך הכבאות וההצלה נמסר כי "בכלל התחנות במחוז מבצעים סיורים במוקדי הצפה ומוזנקים לאירועים לפי קריאות שמתקבלות מאזרחים במוקד 102".


ראש עיריית נהריה רונן מרלי ביקר את משפחת ההרוג בהצפות מוטי בן שבת: "מדובר בגיבור לאומי, הבחור הציל חיים של כמה אנשים. הוא נפל בנחל געתון ויצא בסופו של דבר בים. העיר ספגה מכה קשה מאוד. אם לא אנשים כמו מוטי היינו עם עוד עשרות הרוגים".

בן שבת, בן 38, נהרג בעת שניסה לסייע למשפחה שנקלעה לרחוב מוצף. ההצפה נגרמה בעקבות בעיות ניקוז ועלייתו של נחל הגעתון על גדותיו. כוחות ההצלה פינו כמאה תלמידים מבית הספר אוסישקין בעיר, לאחר שאלה נלכדו במבנה בגלל השיטפונות. 


לצפייה במכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי לחצו על התמונה

בעקבות הסופה לא התקיימו היום לימודים במטה אשר, מעלה יוסף, שלומי, נהריה, מעלות ועכו. בחינוך המיוחד לא יתקיימו לימודים בכפר ורדים, מגדל העמק וכרמיאל. כמו כן בוטלו הלימודים בפנימיית אלוני הבשן ובתיכון עין גדי. מחוז צפון של משרד החינוך פתח הבוקר חדר מצב. 

הלילה ימשיך לרדת גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים יחידות בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. במישור החוף ובשפלה עדיין קיים חשש להצפות. בבקעת הירדן, במדבר יהודה ובים המלח חשש לשיטפונות. בחרמון ירד שלג.