הנהר הנסתר
צילום מסך

כך הוסתרו הנהר, הקניון ושמורת הטבע מהרשויות בעת אישור העבודות של מפעלי ים המלח

במפעלי ים המלח מנסים לשכנע שחשיפת הנהר היא לא סיפור גדול, ויש לזה סיבה: במשרד להגנת הסביבה וארגוני הסביבה בישראל נדהמו מהממצאים, הצילומים והמראות שנחשפו בכאן 11
אורן אהרוני
21 בינואר 2020
10:42

המשרד להגנת הסביבה וארגוני הסביבה בישראל פנו אתמול (שני) במכתב בהול לות"ל ולמפעלי ים המלח כדי להבין איך ייתכן שאישורים לעבודות בשטח ולפגיעה בשטח הנהר שהוסתר מעיני הציבור ניתנו מבלי שאף אחד הציג לפניהם את מה שיש שם. הם דורשים שהוועדה לתשתיות לאומיות תחזור ותדון בהיתרים שניתנו פעם נוספת, עכשיו כשהדברים נחשפו בפניהם.

מאז החשיפה על אודות הנהר הנסתר, מנסים המפעלים לשכנע שרבים ידעו על הנהר. עם זאת, מנתונים שהגיעו לכאן חדשות עולה כי בעת הענקת הזיכיון למפעלים הרשויות לא ידעו על קיומו של הנהר. הוועדה לתשתיות לאומיות, שאישרה את פרויקט קציר המלח, קיבלה מידע שגוי ולא ידעה מה יש שם. כך גם אנשי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, חל״י (החברה הממשלתית להגנות ים המלח) וכל מדריכי הטיולים באזור.

יתרה מכך, בתסקיר הסביבתי שהוגש לוועדות טרם אישור העבודות נכתב כי במקום אין כלום, רק בוץ. אין תופעות טבע ואין בכלל טבע. מידע שהיה בידי גיאולוגים לא הועבר לוועדות התכנון וההחלטות התקבלו מבלי שנציגי הגופים היו בשטח. אתמול פנו במשרד להגנת הסביבה ובחברה להגנת הטבע בדרישה לחדול מהעבודות ולהעביר את הממצאים לוועדה לדיון מחודש בנושא.

במכון הגיאולוגי, שחקר את המקום, אומרים כי תופעות הטבע שנמצאות באזור הן ייחודיות לא רק בישראל, אלא בעולם כולו. מכיוון שבמפעלי ים המלח הורסים חלק מהשטח, לא פלא שהם מנסים היום לבוא ולומר שחשיפת הנהר היא כלל לא סיפור שראוי לעסוק בו. 

בכל מקרה אנו מזהירים את הציבור שלא להיכנס לשטח, המקום מכיל מוקשים רבים ובולענים ומדובר בסכנת חיים.