נחית זלנסקי, הלילה

זלנסקי ויתר על הטקס המרכזי עבור הניצולים שלא קיבלו כרטיס לטקס

הנשיא האוקראיני כתב בחשבון הטוויטר שלו: "האנשים הללו ראויים לכבוד יותר מכל" • גורמים ישראליים: "מניפולציה מכוערת" • מול יד ושם מפגינים מספר בני אדם נגד היחס לניצולי השואה החיים בישראל: "כולם באים לפסטיבל לחגוג בזמן ש-100 אלף ניצולים רעבים"
עמיחי שטיין ודקלה אהרון שפרן
23 בינואר 2020
10:24
עודכן ב 10:38

המחווה לניצולי השואה - נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי כתב הבוקר (חמישי) בחשבון הטוויטר שלו כי הוא ומשלחתו בחרו שלא להשתתף בטקס המרכזי של פורום השואה הבין-לאומי שייערך בצהריים ביד ושם, כדי לפנות את מקומם לניצולי שואה שביקשו לקחת חלק באירוע, אך לא קיבלו כרטיסים. במקביל מפגינים מול מוזיאון יד ושם מספר בני אדם על היחס שמקבלים ניצולי השואה מהמדינה: "כולם באים לפסטיבל בזמן ש-100 ניצולים רעבים".

משדר מיוחד בכאן 11

"הבנו שניצולי שואה רבים לא יכלו לקחת חלק בפורום השואה הבין-לאומי", כתב זלנסקי. "המשלחת שלנו החליטה לתת להם את מקומה, כפי שעשו שרים ישראלים רבים. האנשים הללו ראויים לכבוד הזה יותר מכל. אנחנו נשתתף בכל האירועים האחרים ונערוך פגישות רשמיות כמתוכנן". המשלחת האוקראינית נחתה בישראל הלילה בשעה 04:00.

גורמים ישראלים הגיבו להחלטה וכינו אותה "מניפולציה מכוערת". עוד הוסיפו הגורמים כי "לאחרונה עלו טענות שונות מצד האוקראינים (בחירת נואמים, גודל משלחת וכו'). עצוב שזלנסקי עושה שימוש ציני באירוע בעל חשיבות גדולה לעולם".

גם ביד ושם הגיבו להחלטת זלנסקי: "הבוקר הודיע נשיא אוקראינה על ביטול השתתפותו בטענה שהוא מעביר את מקומו לניצול שואה. הוסבר לנשיא כי ניצולים שפנו בימים האחרונים נענו וכי אין אפשרות לטרטר ניצול בתנאים הנוכחיים. על כן החלטתו תמוהה, וחבל שנוקט בצעד מעין זה באירוע שכותרתו 'זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות'".


זלנסקי פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו, שבו כתב: "החלטנו לוותר על מקומי שלי ושל שאר המשלחת לטובת האנשים המיוחדים והאמיצים האלה. כלי תקשורת דיווח שכמה שרים בממשלת ישראל עשו את אותו הדבר. אני חושב שזה נכון. בנוסף, אין זה מפחית בשום צורה את הנצחת הקורבנות מטעם המשלחת האוקראינית לאחת הטרגדיות האיומות במאה ה-20. אבל אלה שזכאים לכך צריכים להשתתף באירוע – אלה שהשיגו את מעשה הגבורה הגדול ביותר – הצילו את חייהם, כשהחיים היו כמעט בלתי אפשריים".

בתוך כך, מול מוזיאון יד ושם מפגינים הבוקר מספר בני אדם נגד קיום הפורום לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ ולמחות על היחס לניצולי השואה שחיים בישראל. 

"מזה שבועיים אני רואה את הפסטיבל סביב יום שחרור אושוויץ, כולם באים, נהנים, סועדים וחוגגים", אמר שי אריאל. "יותר מ-100 אלף ניצולים רעבים ומתחילים את החודש בשאלה אם לשלם שכר דירה, חימום, תרופות או אוכל. לא יכולתי לשתוק".

"באתי למחות על כך שממשלת ישראל מטיפה מוסר לעמי העולם איך להתנהג עם זכרון השואה בזמן שבישראל לא זוכרים לשמר את זכר השואה", תקפה לילך בר נס. "נותנים לניצולים לחיות בעוני מחפיר והמדינה לא מצאה רגע לפתור את העניין. ב-11 שנות שלטון נתניהו זה לא נפתר. תנו להם לחיות בכבוד, עשו איתם צדק".