בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

לקראת הפגישה עם טראמפ על תוכנית המאה: נתניהו ימריא ביום ראשון לוושינגטון

השליח המיוחד של טראמפ למאבק באנטישמיות קאר: "לא היה נשיא אמריקני אוהד יותר כלפי יהודים ממנו. הוא מחוייב להגנה על יהודים ברחבי העולם ולתמיכה בישראל"
עמיחי שטיין
24 בינואר 2020
14:48
עודכן ב 17:57

ברקע תוכנית השלום של הממשל האמריקני, ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא ביום ראשון לוושינגטון. על פי הודעת לשכת ראש הממשלה שיצאה היום (שישי), הוא יגיע בשני לארצות הברית ויעלה על טיסה חזרה ביום רביעי.

השליח המיוחד של טראמפ למאבק באנטישמיות, אילן קאר, התייחס לתוכנית השלום. בריאיון לרונן פולק בתוכנית "בחצי היום שישי" בכאן רשת ב, אמר כי "איני מכיר את הפרטים, אך משוכנע שהתוכנית היא טובה, ותבטיח שלום וביטחון למדינת ישראל ולפלסטינים". 

האזינו לריאיון המלא עם קאר

על העלייה באנטישמיות, בארצות הברית וברחבי העולם, אמר קאר כי "מדובר במצב מטריד ביותר, המחייב תגובה עולמית". על נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר קאר: "לא היה נשיא אמריקני שאוהד יותר יהודים ממנו - הוא תומך במדינת ישראל ומחויב להגן על יהודים ברחבי העולם.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, התייחס גם הוא לתוכנית השלום של טראמפ: "אנחנו מבינים שיש תוכנית של מקל וגזר. נושא הריבונות הוא פנים ישראלי ולאומי – אחרי יותר מ-50 שנות ניצחון במלחמת ששת הימים הגיע הזמן להכריע ולהחיל את החוק הישראלי ביו"ש". נאמן הוסיף בשיחתו עם רונן פולק: "אנחנו לא יכולים להסכים להקמת מדינה ערבית בין הירדן לים. זה נוגד את עקרונות הלאום שלנו. הרמז שיש למישהו זכויות לאומיות בארץ הזאת הוא פסול ונוגד את הערכים היהודיים. אנחנו מאמינים שלכל אדם שחי פה צריכות להיות זכויות אזרחיות".

השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית לשעבר, אשרף אל-עג'רמי אמר בכאן רשת ב: "אם יהיה סיפוח ישראלי חד-צדדי, זה יוביל למתח ואולי להידרדרות ביטחונית. לא יהיה אינטרס לרשות הפלסטינית לשתף פעולה עם ישראל". עוד אמר אשרף כי "אם יהיה סיפוח ישראלי חד-צדדי, זה יוביל למתח לאולי להידרדרות ביטחונית. לא יהיה אינטרס לרשות הפלסטינית לשתף פעולה עם ישראל".

בכיר הרשות הפלסטינית חוסיין א-שייח גינה גם הוא את תוכנית המאה, ואמר כי ההנהגה הפלסטינית תתכנס עם פרסום התוכנית של טראמפ, ו"תקבל החלטות בהיקף השקול לגודל הקונספירציה". יועצו של אבו-מאזן לענייני דת, מחמוד אל-הבאש, אמר גם הוא כי "עסקת הבושה" לא תעבור בשתיקה.

בתגובה לדברי א-שייח, השליח האמריקני למזרח התיכון לשעבר, ג'ייסון גרינבלט, תקף: "כמה טיפוסי לסרב למשהו שעוד לא ראית, לסרב לפעול באופן הגיוני, ולא לחשוב על הפלסטינים ועל שיפור חייהם. בושה שאתה פועל בדרך לא מקצועית כזאת. לפלסטינים מגיע יותר מזה".

בד בבד, גורמים בכחול לבן רמזו כי יו"ר המפלגה בני גנץ לא יטוס לוושינגטון בשבוע הבא לפגישה עם טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו. "הכל תרגילים. כל האינטרסים הלאומיים משועבדים לחסינות של נתניהו. הגיע הזמן לסיים עם הסיפור הזה אחת ולתמיד. הקוקפיט רואה את הדברים עין בעין״, אמרו. ברקע הפגישה, צפוי מחר בערב גנץ למסור הצהרה מיוחדת.

הלילה אמר טראמפ, כי הממשל האמריקני צפוי לפרסם את תוכנית השלום לפני פגישתו הצפויה עם ראש הממשלה נתניהו ועם יושב ראש כחול לבן גנץ ביום שלישי. טראמפ אמר את הדברים לכתבים הנלווים אליו במטוס הנשיאותי. לדבריו, מדובר ב"תוכנית נהדרת שבאמת תצליח".

מהבית הלבן נמסר אתמול כי נתניהו וגנץ יגיעו לוושינגטון ביום שלישי הבא לפגישה שתעסוק . כפי שדווח מוקדם יותר היום, הממשל האמריקני צפוי לפרסם הודעה בדבר תוכנית השלום של טראמפ ביומיים הקרובים.