הרמטכ"ל אביב כוכבי בהערכת מצב בקריה
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

יום עיון שתכנן הרמטכ"ל בוטל בשל חשש מהסלמה על רקע תוכנית טראמפ

פרסום ראשון: בעקבות החשש מהסלמה ביו"ש ובעזה, בוטל יום העיון עם כל תתי האלופים בצה"ל, שהיה אמור לעסוק בתוכנית הרב שנתית שמקדם כוכבי. בצה"ל מסרו כי הביטול נועד לאפשר "פניות לסוגיות מבצעיות"
רועי שרון
26 בינואר 2020
08:03

יום עיון שתכנן הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי עם כל תתי האלופים בצה"ל, והיה אמור להתקיים מחר (שני), בוטל בשל חשש מהסלמה ביהודה ושומרון וברצועת עזה על רקע פרסום תוכנית טראמפ. כך פורסם היום לראשונה בכאן רשת ב.

יום העיון היה אמור לעסוק בתוכנית הרב שנתית ״תנופה״, שאותה מקדם הרמטכ"ל לחמש השנים הקרובות, ועיקרה חיזוק המערך הלוחם בצה"ל ושדרוג היכולות ההתקפיות של הצבא. בצה"ל מסרו שביטול יום העיון נועד לאפשר ״פניות לסוגיות מבצעיות״.


אמש פורסם בכאן חדשות כי גורמי ביטחון פלסטינים אמרו שההנהגה שוקלת לנתק קשרים עם ישראל ולהפסיק את התיאום הביטחוני, על רקע הפרסום הצפוי של תוכנית טראמפ. גורמי הביטחון הוסיפו כי יש "אווירת טרום האינתיפאדה הראשונה", והם מרגישים כי ננטשו ונשארו לבד במערכה. לדברי אותם גורמים, הדור הצעיר יקבע את הטון בשטח, "הם לא מקשיבים לאיש".

בתוך כך, בכירים ברמאללה מזהירים כי העסקה תחזק את הקיצוניים ותהרוס את הרשות הפלסטינית. לדבריהם, מימוש התוכנית יביא לקריסת תהליך השלום לשנים קדימה. הם הוסיפו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "זורע את זרעי האומללות לשני העמים לשנים קדימה".