אסתר (מוגדי) אונגר
צילום: באדיבות המשפחה

ניצולת שואה בפולין: "בכל פעם שאני מגיעה לאושוויץ אני נפרדת מאמא"

אסתר (מוגדי) אונגר, ניצולת שואה ממחנה אושוויץ, בריאיון לכבוד יום השואה הבין לאומי: "לא נפרדתי מאמא שלי, לא קיבלתי ממנה את החיבוק האחרון, מבט, חיוך, משהו. היא פשוט נעלמה לי"
קלמן ליברמן
27 בינואר 2020
08:54

אסתר (מוגדי) אונגר, ניצלת שואה ממחנה אושוויץ, הגיעה לפולין לציון יום השואה הבין לאומי שחל היום (שני). בריאיון לתמר אלמוג וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב היא סיפרה: "בכל פעם שאני מגיעה לאושוויץ אני מנופפת עם הידיים ואומרת שלום לאמא. נפרדת". אונגר מלווה משלחות של תלמידים במסעות לפולין כבר יותר מ-20 שנים: "זה מאוד חשוב שהצעירים ישמעו ממקור ראשון את הדברים שעברנו באושוויץ". 

האזינו לריאיון המלא עם אסתר אונגר בכאן רשת ב

אונגר סיפרה על ההגעה למחנה ההשמדה בשנת 1994, ועל הפרידה כואבת מאמה ואחותה: "כשהגענו פתחו את הדלתות ואמא שלי ביקשה ממני 'לכי לראות איך עברה הנסיעה על סבא'. לא מצאתי אותו, אז רצתי בחזרה למצוא את אמא ואחותי, והן כבר לא היו. הן נשלחו לצד שאיש לא חזר ממנו". על האובדן הכואב היא הוסיפה כי "לא נפרדתי מאמא שלי, לא קיבלתי ממנה את החיבוק האחרון, מבט, חיוך, משהו. היא פשוט נעלמה לי". 

לאחר שנים שבהן היא מלווה משלחות, היא מספרת על החוויה שלה היום, 75 שנה לאחר שחרור אושוויץ: "בכל פעם הגעתי לכאן עם המשלחות, אבל עכשיו אני מרגישה אחרת לגמרי. אני מרגישה את הכאב שלי, אף פעם לא חשבתי על האובדן הזה. אתמול בערב הייתה חוויה מיוחדת, שרנו את התקווה וממש בכיתי - כבר שנים שזה לא קרה לי".