אבו מאזן ודונלד טראמפ
צילום: אי-פי

הצעת ההחלטה שהפלסטינים יעלו במועצת הביטחון: בלי גינוי מפורש לתוכנית טראמפ

מקורות פלסטינים מציינים כי הנוסח רוכך כדי לסייע בגיוס תמיכת 14 המדינות החברות במועצה בהצעה, אשר צפויה להתבסס על תוכנית השלום של אבו מאזן מפברואר 2018
גל ברגר
09 בפברואר 2020
10:07

נוסח הצעת ההחלטה שהפלסטינים צפויים להעלות להצבעה במועצת הביטחון בעוד יומיים לא יכלול גינוי מפורש לתוכנית טראמפ. כך דיווחו הבוקר (ראשון) כלי תקשורת ערביים. 

מקורות פלסטינים מציינים כי הנוסח רוכך כדי לסייע בגיוס תמיכת 14 המדינות החברות במועצה בהצעה, למעט ארצות הברית שצפויה להטיל וטו. תוניסיה, החברה במועצת הביטחון, היא שתעלה את ההצעה להצבעה ביום שלישי הקרוב, לאחר נאום אבו מאזן בפני המועצה.

מקורות פלסטינים אחרים מסרו לכאן חדשות כי בידודה של ארצות הברית במועצת הביטחון למול המדינות האחרות החברות - היא המטרה והיא כשלעצמה תיחשב הצלחה. ברמאללה מעריכים כי רוב החברות יצביעו בעד, בעוד שאסטוניה עדיין מתנדנדת.

הצעת ההחלטה שהפלסטינים צפויים להעלות השבוע תתבסס על תוכנית השלום של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שאותה הוא הציג כבר במועצת הביטחון בפברואר 2018. תוכניתו של אבו מאזן כוללת בין השאר: צירוף פלסטין לאו"ם כמדינה עם חברות מלאה, מחויבות לחוק הבין-לאומי ולהחלטות האו"ם הקשורות בסכסוך, עקרון שתי המדינות – מדינת פלסטין שבירתה מזרח ירושלים שתחיה בשלום ובביטחון לצד מדינת ישראל בקווי ה-4 ביוני 1967, פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים הפלסטינים.

עיקרי תוכנית השלום של טראמפ

אתמול דיווח העיתון הפלסטיני "אל איאם" כי  אבו מאזן יציג למועצת הביטחון מסמך המצביע על יותר מ-300 הפרות של החוק הבין-לאומי, הטמונות בתוכנית טראמפ. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בכנס ליכוד במעלה אדומים כי החל מיפוי מפת הגבולות על פי תוכנית טראמפ: "אנחנו כבר בעיצומו של תהליך המיפוי של השטח, שעל פי תוכנית טראמפ יהיה חלק ממדינת ישראל. מדובר ב-800 קילומטרים של גבול. זה לא יקח הרבה זמן".