עיסאוויה, אתמול

הפגיעה בילד בעיסאוויה: "ייתכן שלא נפגע מכדור ספוג"

פרטים חדשים – גורמים רפואיים טענו כי הממצאים לא חד משמעיים ולא בטוח שהילד שנפגע בעינו במזרח ירושלים נורה מכדור ספוג; גורמים בזירה: נורה כדור ספוג אחד כירי איפוס
סולימאן מסוודה ורועי ינובסקי
16 בפברואר 2020
16:31

בדיקת בית החולים הדסה עין כרם של פציעת הילד בן ה-8 אתמול (שבת) בעימותים בעיסאוויה מעלה ממצאים לא חד משמעיים - שמראים כי ייתכן שהילד לא נפגע מירי כדור ספוג, כפי שטוענת המשפחה. מבדיקות הגורמים הרפואיים לא ניתן להסיק מה פגע בילד ממזרח ירושלים, וייתכן כי מדובר גם בפגיעת אבן שהובילה לפציעה בפניו ובראשו.

מצבו של הילד בינוני, ומבית החולים הדסה עין כרם נמסר כי הוא נושם בכוחות עצמו, בהכרה ומתקשר עם הסביבה. עוד נמסר כי עדיין לא ברור מה הנזק לעין וכי צוות הרופאים עושה כל שניתן כדי להצילה.

אביו של הילד וואיל עיסא סיפר אתמול לכאן חדשות כי "מאלק חזר מבית הספר בוואדי ג'וז עם אחיות שלו. ירד מהאוטובוס בתחנה בכפר, ובדיוק היו שם חיילים שבאו לקחת מישהו וירו בו בפרצוף. הוא קיבל כדור על העין השמאלית. אנחנו מתפללים שהעין שלו תישאר. דיברו איתנו מהמחלקה לחקירות שוטרים, סיפרתי להם מה שקרה, יש עדים, זה קרה ליד הבית של סבתא שלו".

במח"ש נמשכת בדיקת נסיבות האירוע. השוטרים שהיו במקום טוענים כי כלל לא בוצע ירי ספוג לעבר מיידי אבנים ומתפרעים. לפי עדויות של כמה גורמים שנכחו באירוע,  נורה כדור ספוג אחד בלבד, אך לא לעבר ההתקהלות של המתפרעים - אלא כירי איפוס לעבר חומת לבנים.

עוד סיפרו הגורמים כי כהכנה לאפשרות שהאירוע יתפתח, ביצע אחד מהשוטרים איפוס כוונות של רובה הספוג לעבר חומת לבנים, כפי שמחייב הנוהל המשטרתי. בעת ירי כדור הספוג לא היו אנשים בסביבת הקיר. השוטר וחבריו זיהו פגיעה בחומה, אומרים הגורמים, ומעבר לכך לא נעשה ירי נוסף.  

עורכי דינו של השוטר מסרו לכאן חדשות: "לטענתו כלל לא בוצע ירי לעבר מיידי אבנים ומתפרעים, מכל סוג שהוא - לרבות ספוג, כך שהטענה בדבר פגיעה תמוהה עד מאוד".