אלדד ומנדלבליט
צילום: משרד משפטים; אוליבר פיטוסי, פלאש 90

קרע גדול במשרד המשפטים: "דן אלדד חייל של אוחנה"

ברקע פרשת המימד החמישי, במערכת אכיפת החוק מותחים ביקורת חריפה על התנהלותו של מ"מ פרקליט המדינה. לטענת הגורמים, אלדד משתף פעולה עם שר המשפטים ועם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בהרס הפרקליטות • המשנה לפרקליט המדינה למברגר מפציר מאז אוקטובר ביועמ"ש לקבל החלטה בתיק המימד החמישי
השבוע
21 בפברואר 2020
20:50

ברקע פרשת המימד החמישי, במערכת אכיפת החוק מותחים ביקורת חריפה על התנהלותו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. כך פרסם הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11. "מתנהג כמו חייל של אמיר אוחנה", אמרו גורמים במערכת.  גורמים בכירים טענו כי לא הייתה כל הצדקה למהלכים שבוצעו מצד אלדד ולו מבחינת נראות - עשרה ימים לפני בחירות, יממה אחרי פניית שר מהליכוד. בפרקליטות תחושות קשות ביותר בימים אלה, במה שמתואר "משבר חסר תקדים".


לטענת הגורמים, אלדד משתף פעולה עם שר המשפטים ועם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בהרס הפרקליטות. "הוא החליט להתאבד מקצועית. הוא מתעקש להוכיח שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צדק כשהסביר שהמינוי שלו לתפקיד נעשה משיקולים זרים", אמרו. עוד אומרים במסדרונות הפרקליטות על אלדד כי הוא "איש חלש, חסר חוט שדרה". 

המשנה לפרקליט המדינה מפציר כבר כמה חודשים ביועמ"ש לקבל החלטה בתיק המימד החמישי

עוד פורסם ב"השבוע" כי המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר מפציר מאז אוקטובר ביועץ המשפטי לממשלה לקבל החלטה בתיק המימד החמישי. דווח כי כשהיועץ לא קיבל החלטה - הטונים במיילים החריפו. למברגר טען בפני היועץ כי בעקבות עתירה שהוגשה בנושא לבג״ץ, הבטיחה המדינה שהנושא נמצא בטיפול ולכן יש לקדם את העניין. בפרקליטות שקלו לפנות למשטרה כדי לקבל מסמכים שמבקר המדינה התעכב למסור אותם לפרקליטות לאורך חודשים רבים.


בנושא החקירה עצמה - היא צפויה להתמקד בשלב הראשון במי מנציגי החברה שהיו בקשר עם המשטרה והציגו בפניהם את המוצר, אך לא באנשי המשטרה עצמם. בשלב זה, המשטרה נתפסת כמי שרומתה לכאורה בעניין.

עניין המימד החמישי אמנם היה בפרקליטות במשך כמה חודשים, אך זאת מכיוון שחיכו לחומרים ממבקר המדינה במשך תקופה ארוכה ולמעשה השלמת החומרים לאחר התכתבויות והשלמות הייתה רק בסוף 2019. מקורבים לממלא מקום פרקליט המדינה טענו כי כבר הייתה החלטה הלכה למעשה על חקירה בנושא ורק חיכו לדיון אצל היועץ.


אמש הודיע אלדד כי תיפתח חקירה פלילית בנוגע לפרשת המימד החמישי - החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ. בהודעתו של אלדד נכתב כי "לאחר שבחן את המסמכים, חוות דעת קודמות, וקיים ישיבות עם בכירים בפרקליטות, החליט ממלא מקום פרקליט המדינה להעביר את הנושא לחקירה פלילית".

במקביל, במערכת אכיפת החוק הביעו תחושות קשות אחרי ההחלטה על חקירה בעניין המימד החמישי – במהירות ובנסיבות שבהן התקבלה. בכירים תוהים מה הייתה הדחיפות לקבל את ההחלטה הזאת כעת, יממות אחרי תחילת הטיפול בנושא. בשיחות פנימיות היו שתהו אם לא מדובר בשיקולים פוליטיים, ואפילו אם ההחלטה על החקירה הייתה עניינית – המסר המועבר לציבור הוא שהמינוי עליו התעקש שר המשפטים מול היועץ מוכיח את עצמו.