ליברמן, נתניהו וגנץ
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גורמים בכחול לבן מבהירים: הרשימה המשותפת היא פרטנר למהלכים פוליטיים

ישראל ביתנו וכחול לבן לנתניהו: שיתפת פעולה עם המשותפת פעמים רבות בעצמך – אל תטיף • המגעים עם המשותפת טרם החלו, במפלגה ממתינים לראות מה יעשה ליברמן
יואב קרקובסקי, תמר אלמוג ומרדכי גילת
06 במרץ 2020
20:53

גורמים בכחול לבן מבהירים כי הרשימה המשותפת היא פרטנר למהלכים פוליטיים, אולם טרם החלו מגעים רשמיים עם הרשימה. במפלגה ממתינים להבין מה יעשה יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. גורמים בישראל ביתנו ובכחול לבן הבהירו כי נתניהו שיתף פעולה פעמים רבות עם המשותפת – כך שהוא לא יכול להטיף נגד שיתוף פעולה כזה.


עוד אומרים בכחול לבן – לא ניכנע להסתה של בנימין נתניהו נגד הרשימה ו-20% מהאוכלוסייה בישראל. לגבי החוק שנועד למונע מח"כ שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה – חוק שמופיע פעם שלישית, תחילה ב-2008 ובפעם השנייה בסתיו האחרון – מבהירים בכחול לבן כי החוק יקודם רק בהתאם להוראות החוק והייעוץ המשפטי של הכנסת.

בכחול לבן מזהירים כי דבריו של נתניהו השבוע בישיבת בלוק הימין יובילו לאלימות או רצח פוליטי. המפתח להנעת פתרון פוליטי מצוי בידיו של אביגדור ליברמן – במפלגה אומרים שהם נוטים להמליץ על גנץ להרכיב את הממשלה בפני הנשיא. במקביל, גורמים בכירים בליכוד טוענים כי לא פותרים את הפלונטר הפוליטי באמצעות "חקיקה אנטי-דמוקרטית" שפוסלת פרסונלית ורטרואקטיבית אדם שהוגש נגדו כתב אישום.

היוזמה לחוק שימנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה – יכול להיחשב כשינוי חוק יסוד, ובמקרה כזה  נדרש רוב של 61 ח"כים. אם החוק יחול רק מהכנסת הבאה – הרי שאין מגבלה. במידה ויקבע שהוא חל מיידית, צפויה טענה שהוא רטרואקטיבי, שכן הוא פוגע בבחירתם של מי שהצביעו לנתניהו בידיעה שאין מניעה שיקים ממשלה. טענה נגדית לטענה זו תהיה שגם 61 הח"כים שמצביעים בעד החוק – מייצגים רצון בוחריהם.