רה"מ נתניהו
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בשל ההנחיות החדשות: משפט רה"מ נדחה ל-24 במאי

הרכב השופטים במשפט נתניהו הודיע על ההחלטה בעקבות הצו שהוציא אוחנה • הדיון הראשון במשפט נתניהו תוכנן להתקיים ביום שלישי הקרוב
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
15 במרץ 2020
02:52
עודכן ב 08:42

בעקבות הצו שהוציא שר המשפטים: הרכב השופטים במשפט ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (ראשון) כי פתיחת המשפט נדחתה ל-24 במאי. הדיון הראשון במשפטו של ראש הממשלה היה אמור להיערך ביום שלישי הקרוב בבית המשפט המחוזי בירושלים.

כאמור, בתי המשפט עברו החל מהבוקר למתכונת "מצב חירום מיוחד" מתוקף צו שהוציא הלילה שר המשפטים אמיר אוחנה. הצו הנוכחי תקף ל-24 שעות, וצפוי להיות מוארך בכל יום מחדש.


צו החירום של השר אוחנה מגיע אחרי ההנחיות החדשות שעליהן הודיע אמש (שבת) נתניהו, הנוגעות לצמצום פעילות המשק בשל משבר הקורונה. אחת ההנחיות המרכזיות שעליהן הכריז היא האיסור לקיום התקהלות או התכנסות של יותר מעשרה בני אדם.

לפי הצו, כל גופי מערכת המשפט, למעט בית המשפט העליון, רשות האכיפה והגבייה, הפרקליטות והסנגוריה הציבורית, יעבדו במתכונת חירום. היום תתקבל החלטה על המשך המדיניות. דוברות בתי המשפט הודיעה כי היום תדון הממשלה בתקנות לשעת חירום, שישפיעו גם על דיונים בבתי המשפט.

בתגובה לצו, התנועה לאיכות השלטון פנתה הלילה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה להקפיא לאלתר את התקנות שתיקן שר המשפטים על עיכוב הדיונים בבתי המשפט. לטענת התנועה, "אוחנה הוא שר זמני בממשלה זמנית שמעולם לא קיבלה את אמון הציבור, ושימוש בתקנות החדשות על מנת לחלץ את נתניהו מהעמדה לדין הוא חמורה ומדובר בעליית מדרגה נוספת ברמיסה של רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל".

ביום שלישי האחרון דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את בקשת ראש הממשלה לדחיית פתיחת משפטו. בנימוק שכתבה השופטת רבקה פרידמן-פלדמן נכתב כי "תשובת הנאשמים לאישומים לא מתבקשת בשלב זה. לפיכך אין בנימוקים שהוגשו כדי להצדיק את דחיית הדיון".

ראש הממשלה יהיה חייב להיות נוכח בדיון שבו יוקרא כתב האישום. נתניהו מואשם בשוחד בתיק 4,000, ובמרמה והפרת אמונים בתיקים 1,000 ו-2,000. בראש הרכב שלושת השופטים שינהלו את משפטו של ראש הממשלה תעמוד השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, ולצידה יהיו השופטים משה בר-עם ועודד שחם.