t
אנגלה מרקל

קנצלרית גרמניה בבידוד לאחר שרופאה נמצא חיובי בבדיקת קורונה

מניין המתים באיטליה עלה ל- 5,476; כ-400 מקרי מוות נוספים בספרד כתוצאה מקורונה, הסגר במדינה הוארך • באיראן דווח על 129 מקרי מוות חדשים וכאלף הידבקויות ביממה, חמינאי תקף את ארה"ב
כתבי כאן חדשות
22 במרץ 2020
15:02
עודכן ב 19:52

התפשטות קורונה בעולם: מניין חולי הקורונה בעולם עומד היום (ראשון) על יותר מ-307 אלף, ומספר המתים כתוצאה מהידבקות עומד על יותר מ-13 אלף, כשכמעט שליש מהם באיטליה. כמיליארד בני אדם ברחבי העולם נקראו להישאר בבתיהם בשל התפשטות המגפה. 651 בני אדם מתו מהנגיף באיטליה ביממה החולפת, מה שהעלה את מניין המתים במדינה ל-5,476 בני אדם. 5,560 נדבקים חדשים אובחנו והעלו את מספר הנדבקים הכולל ל-59,138.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נכנסה לבידוד לאחר שהרופא שלה הודיע כי הוא חולה בקורונה. קודם לכן, לאחר סוף שבוע של התייעצויות, מרקל, החליטה לעבור ממצב של כמעט התעלמות מהתפשטות הנגיף - להגבלות גורפות. "היום אנחנו שמים לב שהערים שלנו נראות לחלוטין אחרת מאיך שהן נראו עד לפני שבוע", אמרה מרקל. "העולם הבין שזה תלוי כעת בכל אחד ואחד. אני יודעת שזה קשה לציית להנחיות ולהגבלות. כבר ברביעי אמרתי לכם שההגבלות ישתנו בהתאם לדינמיות של הוירוס, אנחנו לומדים תוך כדי תנועה".

בין ההגבלות החדשות אותן הורתה הקנצלרית ליישם בכל רחבי גרמניה למשך שבועיים לפחות: איסור להיפגש עם אנשים שהם לא בני משפחה (אלא רק במקרים חריגים ביותר), אם חייבים - יש לשמור על מרחק של שני מטרים, איסור להיפגש עם שני אנשים ומעלה, איסור על התקהלויות ומסיבות בבתים, סגירת מסעדות, מספרות ועוד, וכן הטלת סנקציות משטרתיות. "אלה לא המלצות, אלא הנחיות רציניות ויהיו סנקציות אם לא תעמדו בהם", הזהירה מרקל.

בספרד דיווח היום (ראשון) על 394 מקרי מוות נוספים ביממה האחרונה, ומספר מקרי המוות הכולל במדינה עומד על 1,720. מספר מקרי ההידבקות בספרד עומד על 28,572. בסוף השבוע נסגרו בספרד כל בתי המלון לשבעה ימים כדי להיאבק בהתפשטות הנגיף. היום הודיע ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ז על הארכת מצב החירום והסגר עד ה-12 באפריל - היום הראשון של חג הפסחא. 


ראש הממשלה סאנצ'ז אף הודיע כי בשל ההארכה והעומס הצפוי על מערכת הבריאות המקומית, הממשלה תעביר לידי הרשויות המחוזיות את הציוד והאמצעים להענקת סעד וטיפול ביתי באוכלוסייה המבוגרת. סאנצ'ז הוסיף כי "לאחר הקורונה מדינות האיחוד יצטרכו לשבת ולדון בתוכנית מרשל חדשה ליבשת", שכן לדבריו, "אף מדינה לא תוכל להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של הנגיף".


"אף מדינה לא תוכל להתמודד עם ההשלכות הכלכליות". סאנצ'ז (צילום: אי-פי)

בתוך כך, דובר משרד הבריאות האיראני עדכן היום שמספר מקרי ההידבקות במדינה עומד כעת על 21,638 – עלייה של 1,028 מקרים לעומת אתמול. מניין המתים באיראן עומד על 1,685, וביממה החולפת התווספו 129 מקרי מוות חדשים. מספר האנשים שהחלימו מקורונה במדינה עומד על 7,913.

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי התייחס היום להתפשטות הנגיף במדינתו, ואמר כי הוא מסרב לקבל סיוע מארצות הברית על מנת להילחם בקורונה. לטענתו, אפשר שהנגיף הוא מעשה ידיה של ארצות הברית. בנאום לרגל השנה הפרסית החדשה, אמר חמינאי: "אולי התרופות שאתם מציעים הן דרך להגביר את התפשטות המגפה".

מושל ניו יורק: נבדוק שתי תרופות שעשויות לסייע לטיפול בנגיף

מושל מדינת ניו יורק אנדרו קוואומו הודיע היום כי ניו יורק תחל בבדיקת שתי תרופות לטיפול בקורונה, עליהן הצביע הנשיא טראמפ ככאלו שעשויות לסייע בטיפול בחולים בנגיף. לדברי קוואומו, 70% מקורבנות הנגיף במדינתו הם בני 70 ומעלה ובעלי מחלות רקע. אלו שמתחת לגיל 70 ומתו מהנגיף בניו יורק היו בעלי מחלות רקע. "צעירים נדבקים בזה, צעירים יכולים למות מזה, צעירים יכולים לשאת את זה", הדגיש המושל.

מייק ריאן, בכיר בארגון הבריאות העולמי, טען בריאיון לרשת BBC שאין די בהטלת סגר כאמצעי למאבק בנגיף קורונה, וכי יש להתמקד במציאת האנשים החולים, לבודד אותם ולמצוא את מי שבא עמם במגע. לדברי ריאן, הבעיה עם הטלת סגרים היא שאם לא נוקטים במקביל באמצעים הנוגעים לבריאות הציבור – יש חשש שעם הסרת מגבלות התנועה, לא רק שהסכנה לא תחלוף - אלא תועצם.

מקרה ראשון של הידבקות בנגיף דווח היום במוזמביק. ביוון הורכז עוצר החל ממחר, אחרי שמספר הנדבקיעם עלה ל-624, ומניין המתים הגיע ל-15 בני אדם. "לא נרשה למצב להפוך להיות כמו באיטליה", אמר ראש הממשלה קאריוס מיצוטאקיס.