-
-

המובטלים החדשים: הסיפורים של מפוטרי קורונה

האם אלו שהוצאו לחל"ת או פוטרו בשל השבתת המשק יצליחו להתאושש כלכלית?
אלון שרביט
29 במרץ 2020
10:05

מאות אלפי מובטלים חדשים, גברים ונשים, שכירים ועצמאיים, צעירים ומבוגרים, מצאו את עצמם בבת אחת, בהפתעה, בבית.  אדר ויוסי, שיותר מ-20 שנים הובילו כמה מסעדות נחשבות, מתרגלים לסטטוס החדש כמו שפים רבים אחרים.

צפו בפרק הראשון בסדרה 

ענף התעופה הוא מאלו שספג פגיעה אנושה במשבר קורונה. עדי, טייס בארקיע וניר, דייל בישראייר מספרים על חוסר ודאות ולחץ

צפו בפרק השני בסדרה 

קובי ושמואל חשבו שלפני חג הפסח אנשים רבים ירצו לשפץ את הבית, אך כמו אצל עצמאים רבים אחרים בישראל – נגיף קורונה שינה את התמונה עבורם. כעת הם שרויים בהרבה חוסר ודאות, ומקווים שהמצב המורכב יגמר כמה שיותר מהר.

צפו בפרק השלישי בסדרה

קוסטה גלית ופנינית, בעלי גנים פרטיים, שהחליטו לא להפקיד את תשלומי ההורים על התקופה בה הגן סגור, ומנסים להמשיך ולהתראות עם הילדים – דרך המסך.

צפו בפרק הרביעי בסדרה

רועי, מפיק בלהקת מיומנה, ומתן, תאורן טלוויזיה, היו מהראשונים להצטרף אל מעגל האבטלה. היום הם פסימיים מאוד באשר ליציאה ממנו: אנשי הבמה שנותרו בלי עבודה.

צפו בפרק החמישי בסדרה

מדריכי טיולים שהיו רגילים לבלות שבועות ארוכים עם קבוצות תיירים ברחבי הארץ, חוששים שיעבור הרבה מאוד זמן עד שנראה כאן שוב מבקרים מחו"ל.

צפו בפרק השישי בסדרה

אירה ומירב הן קוסמטיקאיות, שכמו רבות בתחומן, היו מהראשונות לסגור את שערי העסק שלהן בגלל שהטיפול שהן מציעות כולל מגע. החשש הוא שהן גם יהיו האחרונות לשוב למעגל העבודה – מאותה הסיבה.

צפו בפרק השביעי בסדרה 

אמיר דהן ואיתי שדה, שני תקליטנים שרגילים להיות מוקפים בפרצופים מחויכים ואנשים רוקדים. עכשיו הם צריכים להתרגל לשקט שנכפה עליהם. האירועים ממשיכים להתבטל, והם מקווים לשרוד את המשבר.

צפו בפרק השמיני בסדרה

תום ואפרת, מטפלים ברפואה אלטרנטיבית, טוענים שבזמן שהרפואה הקונבנציונלית בעומס אדיר, אולי היה אפשר למצוא פתרונות לחולים דווקא בקליניקות שלהם, שנותרו מיותמות.

צפו בפרק התשיעי בסדרה

הכירו את המורים לנהיגה, עצמאים ברוב המקרים, שנותרו בלי תלמידים, ובלי הכנסה.

צפו בפרק העשירי בסדרה

יורי וטל מעבירים בחודש האחרון אימונים בעיקר בזום – במחיר שלא משתווה למשכורת שלהם בימים רגילים. בקשה למענק מהמדינה הם אפילו לא ניסו להגיש בגלל הבירוקרטיה המסובכת, לטענתם, וחוסר האמון במערכת.

צפו בפרק ה-11 בסדרה

ציון ואליהו, נהג שאטל בנתב"ג ונהג מונית - שניהם מוגדרים אוכלוסייה בסיכון. אין להם פנסיה להסתמך עליה, ועם ההשבתה המתמשכת של שדה התעופה, ההישרדות הכלכלית הופכת לכמעט בלתי אפשרית בשבילם.

צפו בפרק ה-12 בסדרה

אמה הקימה את העסק שלה לפני חמישה חודשים בלבד, וכבר רואה איך הוא מתפרק לה מול העיניים, רגע לפני פשיטת רגל. ויוסי, שכבר 37 בתחום, נאלץ לסרב לקריאות הנואשות של הלקוחות שלו לבוא לספר אותן בבית, וחושש, גם הוא, שהסוף מתקרב.

צפו בפרק ה-13 בסדרה

רג'י מנהל מלון בתל אביב, נאלץ להודיע לעובדים שהם יוצאים לחל"ת, גם לעובדים הזרים, שלהם אין זכויות. ריקי מנהלת יחסי ציבור במלון בהרצליה, רגילה לעבוד עם אנשים כל יום, מתקשה לשבת בבית בחוסר מעש. 

צפו בפרק ה-14 בסדרה

הכירו את המאבטחים של מרכזי הקניות ובתי הספר שנאלצו לצאת לחופשה ללא תשלום, ואתמול, חלק מהם, התחילו לחזור לשגרה.

צפו בפרק ה-15 בסדרה

עמית ויניב שעבדו בבתי קולנוע שנסגרו, ממתינים שעולם התרבות ישוב לפעולה. הם קיבלו תאריך חזרה - 15 ביוני, אך מבינים שלא יהיה קל למלא את האולמות בשגרת קורונה.

צפו בפרק ה-16 בסדרה

לידור ושקד הקימו לפני שבע שנים סטודיו מצליח לריקודים, עם 400 רקדנים ורקדניות והפקות ענק. אבל בזמן שענפי הספורט השונים חוזרים לשגרת האימונים – הם נאלצים להישאר סגורים ולספוג את ההפסדים ההולכים וגדלים.

צפו בפרק ה-17 בסדרה