בדיקות
צילום: ארכיון

בתוך שבוע: מספר הבדיקות לגילוי קורונה צנח באלפים

לפי נתוני משרד הבריאות, ב-3 באפריל בוצעו 9,903 בדיקות, זאת לעומת 5,980 בדיקות שבוצעו אתמול • כ-2,000 בדיקות נלקחו היום בבתי אבות ברחבי הארץ • המשנה למנכ"ל בית החולים שיבא: "המעבדות בישראל ערוכות לבצע הרבה יותר בדיקות"
אורלי אלקלעי
11 באפריל 2020
16:34
עודכן ב 18:07

שבים מחו"ל לא נבדקו - הנחיתות בנתב"ג הופסקו | משדר מיוחד

בתוך שבוע צנח מספר הבדיקות לאבחון חולי קורונה באלפים, כך עולה מנתונים שפרסם היום (שבת) משרד הבריאות. לפי הנתונים, ב-3 באפריל בוצעו 9,903 בדיקות, זאת לעומת 5,980 בדיקות שבוצעו אתמול. עוד עולה כי מיום ראשון השבוע ניתן לראות ירידה מתמדת במספר בדיקות הקורונה. בד בבד, כ-2,000 בדיקות לאבחון חולי קורונה נלקחו היום בבתי אבות ברחבי הארץ.

המשנה למנכ"ל בית החולים שיבא, הפרופסור ארנון אפק, התייחס בריאיון לדב גיל-הר בכאן 11 לירידה במספר הבדיקות. "המעבדות בישראל ערוכות לבצע הרבה יותר בדיקות", ציין פרופסור אפק ואמר כי "ברגע שיגיעו החומרים הנדרשים, נעלה את מספר הנבדקים". המשנה למנכ"ל בית החולים שיבא הוסיף כי לאחר משבר הקורונה, ישראל תצטרך לייצר משאבים מסוימים בעצמה, ולא להסתמך על מקורות חוץ - כפי שקורה עכשיו עם חומרי הבדיקה.


אמש פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי בעקבות הירידה במספר הבדיקות, שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ"ל אביב כוכבי מבקשים להעביר את ניהול מבצע בדיקות הקורונה לידי הצבא ומערכת הביטחון. לפני התפיסה של השניים, ישראל צריכה לבצע בדיקות בהיקפים נרחבים הרבה יותר, וצה"ל מסוגל לעמוד ביעדים הללו. 

היעד שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא להגיע ל-30 אלף בדיקות ביום. אך ישנם שני גורמים שמעכבים את ההגעה למטרה. ראשית - מחסור בציוד. בישראל קיים חוסר בחומר הכימי שעימו מבצעים את הבדיקה. אך בעיה זו צפויה להיפטר בקרוב, וההערכות הן שכבר בתחילת השבוע ניתן יהיה להגיע ל-10,000 בדיקות ביום. סיבה נוספת לעיכוב בהגדלה משמעותית של היקף הבדיקות היא שראשי מערכת הבריאות לא מאמינים בצורך בבדיקות נרחבות בארץ. 

ישראל נמצאת בירידה קבועה בקצב הגידול של מספר המתים והמאושפזים במצב קשה. עם זאת, רק רבע מחולי הקורונה שמגיעים לטיפול נמרץ מצליחים לצאת מכלל סכנה. מה שהוביל לירידה הוא הנחיות הסגר, שגרמו לבלימה בהתפשטות המגפה. כדי להמשיך את מגמת הבלימה גם לאחר החג, יש לדאוג למערך מיומן לאיתור נדבקים חדשים.