ארכיון
צילום: יונתן זינדל, מארק ישראל סאלם, מרים אלסטר, פ

אחרי 8 שעות דיון: אולי יציאה, אבל בלי אסטרטגיה

היקף החזרה לפעילות בהייטק ובתעשייה לא ברור, וגם התנאים למעבר בין שלבי החזרה לשגרה בצל הקורונה או מהות השלבים האלה. מה כן הוחלט בתום שמונה שעות דיונים? טווח הפעילות הספורטיבית יוגדל מ-100 ל-500 מטרים. מי אמר שלא מתקבלות כאן החלטות?
עמיחי שטיין
17 באפריל 2020
10:15

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הציג הלילה (שישי) את אסטרטגיית החזרה לשגרה שלו. שלושה שלבים, שהראשון שבהם הוא קודם כל חדרי כושר ומסעדות, ובסוף מוסדות חינוך. התנאי הנדרש בין כל שלב לשלב: ירידה במשך שבועיים בתחלואה. אפשר להתווכח עד כמה התוכנית הזויה, ומדוע לפתוח בהתחלה דווקא את צלחות הפטרי שהם חדרי כושר ומסעדות – אבל לעומת מה שהציגה אמש ממשלת ישראל, זאת לפחות תוכנית.

חמישה שבועות חיכו אזרחי ישראל תחת הסגר והגבלות לדיון אתמול שנמשך שמונה שעות. תחת הכותרת הדרמטית של המילים דיון באסטרטגיית היציאה – שהסתיים בעצם בלי לקבוע דבר. ובטח שללא אסטרטגיה.


בעיקר סוכם על עוד דיונים: סוכם שתחומי הייטק (שבכל מקרה עובדים באחוזים גבוהים מהבית), תעשייה ונותני השירותים יוכלו לחזור במתכונת "משמעותית" – כמה יותר? לא ברור. גם בנוגע לחנויות המסחר שיפעלו הוחלט לערוך דיונים – מהו אותו תו תקן שיינתן להם, מי יאכוף אותו, מה הסנקציות, מה הענפים שכן יעבדו ומתי.

אבל הדבר הכי חשוב שלא היה בדיון – הוא אסטרטגיה. כל מדינה באירופה, אפילו טראמפ, כשבאו להכריז על תוכנית החזרה לשגרת קורונה שלהם קבעו שלושה שלבים מראש, ומה התנאים לעבור משלב אחד לשני – האם ירידה בכמות החולים? מונשמים? מספר מכונות ההנשמה? בישראל, אומת סטרטאפ, ויתרו על השלב הזה. מדובר במאות אלפי מובטלים שכרגע לא רואים את האופק ולא יודעים מתי העסק שלהם יפתח, ומתי יוכלו לחזור לעבוד. 


ודבר אחרון. בזה אחר זה, יצאו לתקשורת הודעות שהשרים קוראים לחזרתה לפעילות של מערכת החינוך לגילאים צעירים – אך על פי ההודעה המסכמת כלל לא ברור מתי זה יקרה. בכל מדינה שהכריזה על תוכנית לחיים בצל הקורונה זה היה שלב קריטי, שבחלק מהמקרים הגיע בהתחלה ובחלק בסוף, עם שורה של התאמות שמערכת החינוך ביצעה. וזה כידוע לוקח זמן – אבל כדי שהמערכת תבצע צריך החלטה.

אבל, לפחות החלטה אחת קיבלה הממשלה, החלטה להגדיל את הטווח לפעילות ספורטיבית: מ-100 מטרים ל-500. ועוד לשני אנשים קבועים. וזה אחרי שמונה שעות דיון. כי מי אמר שלא מתקבלות כאן החלטות?