שוק מחנה יהודה, היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר ההקלות: כל מה שצריך לדעת על החזרה לשגרה

האם מתוכנן סיוע נוסף לעצמאים? מתי אמורים לקבל את דמי האבטלה? | כאן עונים על כל השאלות שלכם בצעדים הראשונים של החזרה לשגרה
כתבי כאן חדשות
19 באפריל 2020
14:19
עודכן ב 16:07

ברקע ההקלות לציבור שאישרה הממשלה הבוקר (ראשון) התעוררו לא מעט שאלות בנוגע לאופי הפעילות במשק, הסיוע לעצמאים, הגבלות התנועה ו"התו הסגול". כעת זה הזמן להשיב לכמה מהשאלות בעזרת הפרשן הכלכלי של כאן חדשות שאול אמסטרדמסקי ומשרד הבריאות. 

בעקבות ההקלות: שאול אמסטרדמסקי עונה על השאלות שלכם

האם הממשלה מתכננת לסייע יותר לעצמאים?

משרד האוצר צפוי לפרסם כבר היום את השלב הבא בתוכנית הכלכלית, שאמור לסייע לעצמאים ועסקים קטנים. המטרה היא למקד את הסיוע בעקים שנפגעו בצורה חמורה מהמשבר הכלכלי, ושלא ברור מתי יוכלו לשוב לעבוד. באוצר צפויים להציג שני כלים להתמודדות. הראשון, הקמת קרן בערבות המדינה לעסקים בסיכון. ערבות המדינה בקרן זו תהיה גבוהה יותר - מה שיעודד את הבנקים להעניק יותר הלוואות לעסקים בסיכון.

צעד נוסף שמתכננים באוצר הוא הענקת מענקים לעסקים קטנים שההכנסה שלהם נפגעה בצורה משמשעותית. המטרה היא שהמענקים יכסו את ההוצאות הקבועות שלהם כמו שכר דירה, חשבונות וכו'. עדיין לא נקבעו גובה המענק או הקריטריונים לקבלתו.

עצמאי שקיבל מענק בפעימה הראשונה, זכאי לקבל גם את הפעימה השנייה?

כן, והפעימה צפויה להיות יותר גדולה, עד 10,500 שקלים - תלוי בגובה ההכנסה.

האם צריך להירשם מחדש כדי לקבל את המענק של הפעימה השנייה?

כן. צריך להירשם בפעם השנייה למענק, אבל ברשות המיסים בוחנים אפשרויות נוספות. בכל מקרה - כרגע צריך להירשם. לגבי דמי אבטלה - אין צורך להירשם פעם נוספת.

אם אני בחל"ת, האם ייכנס לי כסף בחודש הבא?

כל עוד אדם נמצא בחל"ת של יותר מ-30 ימים, הוא זכאי לדמי אבטלה. ניתן לבדוק את הזכאות באתר הביטוח הלאומי. דמי אבטלה ניתנים לתקופה מסוימת, והם תלויים בגיל של האדם ובמספר הילדים שלו. התקופה המקסימלית שבה אפשר לקבל דמי אבטלה היא חצי שנה. לצעירים בדרך כלל מדובר בחודשיים, אך במשרד האוצר שוקלים להאריך את התקופה בשל המשבר המתמשך.

האם יש בעיה להחזיר עובדים מחל"ת לפני שעברו 30 ימים, האם זה יפגע להם בדמי האבטלה?

במשרד האוצר אומרים שאפשר להחזיר עובדים מחל"ת לפני שמלאו להם 30 יום. זה לא אמור לפגוע להם בדמי אבטלה מאחר שהאוצר הכיר רטרואקטיבית ביציאה לחל"ת מתחילת מארס, גם לעובדים שיצאו לאחר מכן. לא אמור להיווצר חוב בביטוח לאומי במקרה של חזרה לעבודה לפני שמלאו 30 ימים.

מהו "התו סגול" ואיך מקבלים אותו?

התו סגול נוגע למעסיקים שרוצים להחזיר אנשים לעבודה ביותר מ-30% ממצב כוח האדם. אז הם צריכים להתחייב שהם עומדים בסטנדרטים של משרד הבריאות. אין מי שבודק את העסקים, אלא שהם צריכים להצהיר שהם יכולים לעמוד בתנאים. גורמים נוספים שיכולים לבקש את התו הסגול הם חנויות קטנות ברחוב, בענפים שבהם הגדירה הממשלה.

למידע נוסף על התו הסגול

תשובות שסיפק משרד הבריאות 

מדוע אושר מניין של עד 19 אנשים? 

ההיגיון הוא לא אפידמיולודי, אלא קשור למספר המשתתפים במניין. מ-20 משתתפים אפשר לקיים שני מניינים. 

מה הנוהל לגבי מקוואות לגברים? 

המטרה של כלל ההגבלות למנוע הדבקה והתפשטות המחלה ומאידך לאפשר פעילות סבירה תוך שימת לב לחופש הפולחן, דת וכו. יציאה לתפילה הוגבלה ל-500 מטרים. לגבי מקוואות, ההגבלה היא עד שלושה אנשים במתחם, ובתנאי שהמקווה פועל בכפוף לכל דין.

האם מתן קנס על אי לבישת מסכה תקף על כל יציאה מהבית, או רק על הפרה במקומות סגורים ובהתקהלויות?

מתן קנס על אי לבישת מסכה תקף לכל יציאה מבית.

האם בני 67+ יכולים להמשיך להגיע למקום עבודתם? 

האיסור שנקבע על הגעת בני 67 ומעלה למקום העבודה מתייחס רק למי שלא עבד עד כה.  אנשים שהו במקום עבודתם גם לאחר 22 במארס יכולים להמשיך להגיע לעבודה. 

האם יש תגבור של התחבורה הציבורית בעקבות ההקלות? 

במשרד התחבורה קבעו כי יתוגברו קווי התחבורה הפעילים, ויתווספו חלק מקווי תחבורה ציבורית שפעילותם הופסקה לפני כחודש ומשרתים את הציבור בהגעה למרכזי תעסוקה ומרכולים. התחבורה הציבורית תמשיך לפעול עד לשעה 20:00, ופעילותה תיפסק בסופי השבוע. 

על פי התקנות לשעת חירום, נוסעי התחבורה הציבורית נדרשים לחבוש מסכה. לא תתאפשר נסיעה ללא מסיכה. בנוסף נקבע כי לא ניתן יהיה לשלם לנהג במזומן, והנוסעים צריכים להטעין את כרטיס הרב-קו לפני העלייה לאוטובוס.

בהכנת הידיעה השתתפו: שאול אמסטרדמסקי, דקלה אהרן שפרן, גילי כהן ושרון עידן. 

תגיות:
קורונה