תלמידים נבחנים
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

למרות ההחלטה: כמה רשויות הודיעו שלא יפתחו את הלימודים

תל אביב, חיפה ובאר שבע כבר הודיעו שלא יפתחו את הלימודים בראשון, ולעומתן ירושלים, ראשון לציון ופתח תקוה ישובו ללימודים.משרד החינוך יודיעו כי ייתן לרשויות זמן היערכות עד יום שלישי. אילו ערים הודיעו כי יפתחו את הלימודים? הרשימה המלאה
כתבי כאן חדשות
01 במאי 2020
13:46
עודכן ב 16:01

אחרי החלטת הממשלה שהתקבלה היום (שישי) בנוגע לחזרה ללימודים של כיתות א-ג וי"א-י"ב, הודיעו כמה רשויות מקומיות גדולות כי לא יפתחו את הלימודים. רשויות כמו תל אביב, חיפה ובאר שבע מסרו כי החלטת הממשלה אינה תואמת את המציאות בשטח ושטרם נעשתה הכנה מספקת לחזרה ללימודים. ערים אחרות, ובהן ירושלים, גבעתיים ורחובות הודיעו כי יפתחו את בתי הספר. משרד החינוך הותיר לרשויות להשהות את החזרה ללימודים לצורך היערכות, עד ליום שלישי. 

עיריות תל אביב ורמת גן הודיעו על כך שלא יפתחו את הלימודים ביום ראשון בכיתות הנמוכות, למרות החלטת השרים בנושא. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מסר כי כיתות א'-ג' בעיר יישארו סגורות, חוץ מהחינוך המיוחד. כמו כן, פורום 15 ראשי הערים העצמאיות פנה לנתניהו בדרישה לדחות את החזרה למוסדות החינוך.

גם צפת וקריית ביאליק הצטרפו להחלטה לא לפתוח את הלימודים. בקריית מלאכי הוחלט לחזור לבתי הספר רק ביום שני. עם זאת, כמה רשויות הודיעו כי יפעילו את מערכת החינוך בהתאם להחלטת השרים. בגבעתיים ובשדרות החליטו ראשי העיר לקיים את הלימודים. ברעננה ובכפר סבא הוחלט שרק תלמידי כיתות א'-ג' והחינוך המיוחד ילמדו ביום ראשון הקרוב.

חולדאי מסר בהודעתו כי "לא ניתן לפתוח כיתות א'-ג' ביום ראשון על סמך הנחיות הניתנות ביום שישי. מתוך אחריות לשלומם ובריאותם של הילדים ושל הצוותים החינוכיים, לא נוכל לפתוח את מוסדות החינוך אלא לאחר שנלמד, נבין וניערך על פי ההנחיות שיינתנו בהמשך. אני קורא לראש הממשלה לבצע סוף סוף עבודת מטה מסודרת, שקופה ויסודית כדי להחזיר את האמון לציבור ההורים".

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן מסר בנוגע להחלטה לא לפתוח את הכיתות: "החלטת הממשלה ברגע האחרון מנותקת מהמצב והבעיות בשטח. לא ניתן לפתוח את מוסדות החינוך ללא פתרונות לבעיות לדוגמא: מורים אשר להם ילדים בגילאי גן. רמת גן תפתח את מוסדות החינוך רק כאשר כל הבעיות ייפתרו וזה לא יקרה עד יום ראשון. לגבי ההחלטה בעניין כיתות י"א-י"ב אליה נחשפנו רק כעת נקיים דיון מסודר ונעדכן". 

בנוסף אליהם, פורום 15 הערים העצמאיות בישראל פנה לממשלה וביקש לדחות את מועד החזרה ללימודים, בשל אי סדרים בהנחיות הממשלה. במכתב שהעבירו נכתב כי "מאחר שהעיריות שלנו הן אלה הצריכות ליישם בפועל את החלטת הממשלה בעניין, אנו מבקשים להבהיר כי בנסיבות שנוצרו, אנו סבורים שהעיתוי שנקבע להפעלה אינו מאפשר את יישומה הבטוח והתקין של ההחלטה".

ראשי הרשויות הערביות נפגשו עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, והודיעו: הלימודים בבתי הספר הערביים לא יתחדשו בשבוע הבא. חבר הכנסת אחמד טיבי אמר לכאן חדשות כי הנושא יישקל מחדש לאחר תום חודש רמדאן, בעוד כשלושה שבועות, בהתאם למוכנות של בתי הספר ביישובים.

בישיבת השרים שהתקיימה הבוקר הוחלט להחזיר ביום ראשון ללימודים את כיתות א'-ג' וי"א-י"ב. גני הילדים והפעוטונים צפוים להיפתח ביום ראשון הבא, בתנאי שיעמדו בתנאים שנקבעו והמשך השיפור בתנאי התחלואה. שאר הכיתות צפויות להיפתח ב-1 ביוני. כמו כן תלמידי החינוך המיוחד ישובו ללימודים ביום ראשון. במגזר החרדי, ייפתחו כיתות ז'-ח' ו"ישיבות קטנות", אך לא כיתות א'-ג'. 

בהכנת הידיעה השתתפו: לירן כוג'הינוף, אסף פוזיילוב, ערן זינגר, איתי שיקמן ואוריה אלקיים